Pokaz łazików marsjańskich towarzyszący wystawie Huberta Czerepoka | Warsztaty rodzinne
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
bilety: 18 zł (bilet rodzinny), zbiórka w holu głównym, obowiązują zapisy
godz. 15: dzieci w wieku 7-10 lat
uwaga: posiadanie karnetu rodzinnego nie zwalnia z zapisywania się na zajęcia
zapisy: poprzez formularz poniżej
Na wystawie Hubert Czerepok. Początek prezentowana jest instalacja wideo zrealizowana w miejscu wykopalisk w Göbekli Tepe w Turcji. Odkryto tam świątynię datowaną na 10 tysięcy lat przed naszą erą. Artysta sfilmował miejsce wykopalisk z wykorzystaniem trzech łazików marsjańskich skonstruowanych przez naukowców z Politechniki Białostockiej.
O konstruowaniu robotów i ich pierwotnym przeznaczeniu, przygotowaniach na wyprawę do Turcji, a także o realizacji filmu opowiedzą Wojciech Półtorak i Maciej Rećko. Podczas warsztatów będzie można zobaczyć łaziki marsjańskie w akcji, ocenić ich możliwości i dowiedzieć się do czego mogą być używane.
Maciej Rećko — absolwent Automatyki i Robotyki na Politechnice Białostockiej, członek zespołów budujących łaziki marsjańskie na prestiżowe zawody Univeristy Rover Challenge i zwycięzca tego międzynarodowego konkursu w 2014 roku z robotem Hyperion 2. Obecnie jest doktorantem, w swojej pracy naukowej specjalizuje się w zdalnym sterowaniu manipulatorów.
Wojciech Półtorak — absolwent Automatyki i Robotyki na Politechnice Białostockiej oraz Zespołu Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 w Białymstoku. Od 2013 zaangażowany w działania związane z Kołem Naukowym Robotyków. Obecnie pracownik Politechniki Białostockiej.
-
16.09 – 19.11.2017Hubert CzerepokPoczątek
Wystawa składa się z trzech instalacji wideo. Pierwsza z nich to trzykanałowa projekcja zrealizowana na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważanego za kolebkę osadnictwa. Jeszcze przed rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt, z połączonych ścianami słupów megalitycznych powstały tam owalne struktury. W sferze domysłów pozostaje, jaka cywilizacja zdołała tego dokonać, kim byli ludzie, którzy zasypali sanktuarium 1500 lat później i dlaczego.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta