Podmiot liryczny i zmagania z pamięcią
Spotkanie z Joanną Kinowską i Martą Zgierską w Miejscu Projektów Zachęty

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

Na wystawie Marty Zgierskiej Ze wszystkich stron prezentowane są jej fotografie z różnych cykli. Sama autorka pisze: „Nadaję wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu performatywnych działań”.

Joanna Kinowska porozmawia z artystką o jej warsztacie pracy. Zastanowi się też, jakie są możliwości odbioru i interpretacji jej dzieł. 

Cindy Sherman o swoim najsłynniejszym cyklu prac Untitled Film Stills (1977–1980), w którym wcielała się w różne kobiece bohaterki, mówiła: „Bardzo się boję, że zostanę źle zinterpretowana — ludzie pomyślą, że te zdjęcia są o mnie, że jestem naprawdę próżna i narcystyczna”. Fotografia przez swoją bezpośredniość, dzięki doświadczeniu widza w posługiwaniu się „przezroczystym” obrazem, ułatwia zerojedynkową interpretację. Czy możemy utożsamiać autorkę z modelką? Czy zabronione przez nauczycieli języka polskiego utożsamianie podmiotu lirycznego z autorem jest w tym przypadku możliwe? 

Joanna Kinowska i artystka porozmawiają także o możliwości zastępowania pamięci obrazem — obrazem niepoświadczającym zdarzenia, ale stworzonym i wywołanym później.

W czasie spotkania będzie także okazja do zapoznania się z książkami fotograficznymi Marty Zgierskiej. 


Joanna Kinowska – historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii, niezależna kuratorka, fotoedytorka, autorka i fotografka. Pracuje w Służewskim Domu Kultury jako kierownik ds. edukacji kulturalnej. Bywa jurorką konkursów, recenzentką przeglądów portfolio, prowadzi warsztaty dla profesjonalistów Myślenie fotografią. Założycielka bloga Miejsce fotografii. Współpracuje z Przekrój.pl, Fotopolis, Digital Camera Polska oraz „Kwartalnikiem Fotografia”. Współorganizatorka konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Członkini RAV.A Stories.

Marta Zgierska – artystka wizualna. Ukończyła fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi, filologię polską oraz komunikację społeczną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, aktualnie doktorantka tej uczelni. Jej debiutancki cykl Post zdobył prestiżową nagrodę Prix HSBC pour la Photographie w Paryżu (2016). Wielokrotna stypendystka, laureatka nagród i autorka międzynarodowych wystaw. Reprezentowana przez Gowen Contemporary w Genewie. Redaktorka naczelna magazynu „Postmedium”.

W swojej praktyce artystycznej porusza tematykę traumy, doświadczeń granicznych i związanych z nimi napięć. Nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu performatywnych działań. Pracuje z własnym ciałem, obiektami i przestrzenią. Obecnie zgłębia temat  słabości i wycofania, poszukując sposobu na opisanie alternatywnych wrażliwości w kontekście nadmiaru bodźców i rosnącego wyczerpania społeczeństwa.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 29.09.2023 – 07.01.2024
    Marta Zgierska
    Ze wszystkich stron

    W dniu otwarcia, artystka obecna będzie na wystawie od godz. 17:00. W fotografiach Marty Zgierskiej wciąż powraca pytanie o status kobiety – jako podmiotu i przedmiotu przedstawienia, a także o kondycję współczesnego człowieka w ogóle. W swojej praktyce artystycznej porusza tematykę traumy, doświadczeń granicznych i związanych z nimi napięć. Artystka nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu performatywnych działań.

    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 22.02 (SOB) 12:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.02 (SOB) 14:00
    Podwójne życie. Mój plakat filmowy
    Otwarte warsztaty dla osób dorosłych | Dostępne dla osób, dla których polski nie jest pierwszym językiem
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.02 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.02 (CZW) 18:00
    Wspólna przestrzeń a dwa światy. O zawodzie służącej i realiach jej pracy w Polsce międzywojennej
    Spotkanie z Moniką Piotrowską-Marchewą z udziałem autora wystawy Szymona Zakrzewskiego
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 28.02 (PT) 18:00
    Luty is for Lynch
    Projekcja filmu „Miasteczko Twin Peaks”
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 01.03 (SOB) 13:00
    Co błękit pruski ma wspólnego z fotografią?
    Otwarte warsztaty z cyjanotypii dla dorosłych
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 04.03 (WT) 18:30
    Repeat after Me II
    spotkanie promocyjne katalogu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta