Piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne: Zakorzenienie w tradycji. Spojrzenie z dwóch stron
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, zbiórka w holu głównym
Podczas oprowadzania przyjrzymy się dwóm wystawom, które odnoszą się do różnych regionów świata i różnych okresów, lecz obie traktują o mierzeniu się z tradycją.
Na wystawie Polska - kraj folkloru? zobaczymy w jaki sposób estetyka i kultura wiejska były przetwarzane i wykorzystywana w okresie PRL-u. Jak władza sięgała do ludowych tradycji, niejako legitymizując swoje działania w służbie ludu. Ale także realnie wspierała funkcjonowanie twórców.
Z kolei na wystawie Kaligrafie społeczne zobaczyć można prace artystów z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz Azji Środkowej, którzy podobnie mierzą się z tradycjami krajów, z których pochodzą. Niejednokrotnie sięgają do tradycyjnych technik, ale przy ich zastosowaniu, przekazują nowe znaczenia. Czasem wręcz odcinają się od swoich korzeni, które nakładają im pewne artystyczne ramy działań. Porównanie tych dwóch wystaw pozwala na przyjrzenie się własnej kulturze z dystansem i spojrzenie na tę obcą z bliska.
prowadzenie: Sara Herczyńska
-
08.11.2016 – 15.01.2017Kaligrafie społeczne
Wystawa Kaligrafie społeczne prezentuje artystów średniego i młodego pokolenia pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz Azji Środkowej. Zaproszeni twórcy żyją i pracują w kraju urodzenia bądź w Europie czy Ameryce Północnej, lecz najczęściej pozostają w ciągłej podróży pomiędzy tymi światami (nazywani są czasem współczesnymi miejskimi nomadami).
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta