Performans A través del humo / Poprzez dym Bogumiły Delimaty i Cristo Osorio
Finisaż wystawy Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat
Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej
wstęp wolny
Poprzez dym to autorski spektakl muzyczno-teatralny z efektami audiowizualnymi i podróż muzyczna. W performansie mieszają się historie, style, kultury i języki. W tradycyjnych pieśniach polskich i hiszpańskich wybrzmiewa uniwersalna, ponadnarodowa tożsamość Romów. Śpiew i taniec w tradycji andaluzyjskiego flamenco opowiada emocjonalne historie poprzez rytmy, melodie, barwy i ruch. Spektakl prezentowany był na międzynarodowych trasach koncertowych w Europie i Ameryce Północnej i Południowej.
La Bogusha Bogumiła Delimata – tancerka, śpiewaczka. Urodziła się we Wrocławiu w romskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. W 2003 r. założyła zespół Lavho Drom, z którym koncertowała w całej Polsce. Od 2008 r. koncertuje w Hiszpanii, Polsce, Niemczech, Francji ze swoim zespołem „La Bogusha y su grup”. „Aluricán” oraz „A través del humo”. Jest również malarką, członkinią grupy artystycznej „Romani Art”, realizuje także projekty integracji społeczności romskich z Polską poprzez sztukę.
Cristo Osorio – śpiewak, muzyk i kompozytor. Urodzony w Barcelonie. Tworzył w Sewilli, Jerez i Kadyksie. Wspólnie z Bogumiłą Delimatą pracuje w Granadzie. Współpracuje ze słynnymi artystami m.in. Los Zambos, Capullo de Jerez czy Juan Moneo el Torta. W Kadyksie wraz z Juanem Diego Mateosem i Bo Sorderą de Jerez nagrał płytę „Espejismos Flamencos”. Pracował w wielu słynnych tablao flamenco w Hiszpanii i na całym świecie. Przez dłuższy czas mieszkał w Stanach Zjednoczonych, współpracując z muzykami flamenco i jazzowymi. Od wielu lat wraz z BogumiłąDelimatą realizują przedsięwzięcia teatralne i performatywne
-
29.04 – 23.07.2023Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat
Po raz pierwszy w ponad 120-letniej historii weneckiego Biennale pawilon narodowy reprezentowany był przez romską artystkę. Wystawa „Przeczarowując świat” Małgorzaty Mirgi-Tas — pokazywana w zeszłym roku na Biennale w Wenecji, potem w Ferarze, a teraz w Warszawie — to manifest artystki na temat romskiej tożsamości i sztuki, który czerpie inspiracje z renesansowych, astrologicznych fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze. Przed nami „pałac obrazów”, instalacja składająca się z dwunastu wielkoformatowych tkanin, odpowiadająca dwunastu miesiącom kalendarza. Wystawa jest próbą poszerzenia historii sztuki o przedstawienia kultury Romów, największej europejskiej mniejszości.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta