Patrzeć/Zobaczyć
Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Jerzego Krawczyka
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny
zapisy: poprzez formularz zgłoszeniowy
pomoc: informacja@zacheta.art.pl, tel. 22 556 96 51
uwaga: obowiązuje ograniczona liczba miejsc
czas trwania: ok. 2 godzin
Wystawa Jerzego Krawczyka w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki przybliża wielowątkową twórczość opartą na przeżyciach i przekonaniach osobistych malarza i odwołaniach do kanonu sztuki dawnej i tej z początku XX wieku. Ekspozycja obejmuje dojrzałe prace artysty, w tym pejzaże łódzkie malowane od drugiej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku, martwe natury i portrety rozwijające koncepcję realizmu przestrzennego, prace z Zakładu Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej w Łodzi, a także dzieła poświęcone wojnie i Holokaustowi, tworzone aż do przedwczesnej śmierci artysty w 1969 roku. Dwa bieguny sztuki, czyli „malarstwo o malarstwie” i życiowe doświadczenie — kluczowe dla malarskiego oeuvre Krawczyka — znajdują odzwierciedlenie w wyborze i układzie ponad 80 prac pokazanych w sześciu salach Zachęty.
Spotkanie (na żywo) składać się będzie z dwóch części: oprowadzania Marii Kosińskiej po wystawie Jerzy Krawczyk. Gra o wszystko oraz części wykładowej prowadzonej przez Barbarę Dąbrowską.
Barbara Dąbrowska — historyczka sztuki, edukatorka, wieloletnia kierowniczka działu edukacji Zachęty. Od 2008 roku, po przejściu na emeryturę, prowadzi cykl spotkań o sztuce współczesnej Patrzeć/zobaczyć.
Maria Kosińska — historyczka sztuki, edukatorka. Od 2008 roku wraz z Barbarą Dąbrowską prowadzi cykl spotkań o sztuce współczesnej Patrzeć/zobaczyć.
-
07.04 – 19.06.2022Jerzy KrawczykGra o wszystko
Wystawa Jerzego Krawczyka w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki przybliża wielowątkową twórczość opartą na przeżyciach i przekonaniach osobistych malarza i odwołaniach do kanonu sztuki dawnej i tej z początku XX wieku. Ekspozycja obejmuje dojrzałe prace artysty, w tym pejzaże łódzkie malowane od drugiej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku, martwe natury i portrety rozwijające koncepcję realizmu przestrzennego.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta