Patrzeć/zobaczyć
Oprowadzenie dla dorosłych 60+ po wystawie awangardy japońskiej
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
brak wolnych miejsc
zapisy: poprzez formularz zgłoszeniowy
pomoc: , tel. 22 556 96 51
uwaga: obowiązuje ograniczona liczba miejsc
czas trwania: ok. 2 godzin
Na spotkaniu omówimy zjawisko powstawania grup artystycznych w Japonii w latach 50. i 60. XX wieku. Zastanowimy się nad fenomenem łączenia przez artystów spontanicznej, indywidualnej kreacji i kolektywnego uczestnictwa w powstawaniu dzieła. Spróbujemy też dociec, co sprawiło, że sztuka japońska, pozostająca w tym czasie w izolacji od świata zachodu, antycypowała zjawiska różnych nurtów sztuki tam występujące. Powiemy wreszcie o tak wybitnych artystkach jak Yayoi Kusama czy Yoko Ono, pracujących poza granicami Japonii.
Spotkanie (na żywo) składać się będzie z dwóch części: oprowadzania po wystawie Marii Kosińskiej po wystawie Między kolektywizmem a indywidualizmem — awangarda japońska w latach 50. I 60. — i części wykładowej prowadzonej przez Barbarę Dąbrowską.
Barbara Dąbrowska — historyczka sztuki, edukatorka, wieloletnia kierowniczka działu edukacji Zachęty. Od 2008 roku, po przejściu na emeryturę, prowadzi cykl spotkań o sztuce współczesnej „Patrzeć/zobaczyć”.
Maria Kosińska — historyczka sztuki, edukatorka. Od 2008 roku wraz z Barbarą Dąbrowską prowadzi cykl spotkań o sztuce współczesnej „Patrzeć/zobaczyć”.
-
25.11.2021 – 13.03.2022Między kolektywizmem a indywidualizmem —awangarda japońska w latach 50. i 60. XX wieku
Wystawa prezentuje po raz pierwszy w Polsce awangardową sztukę japońską dwóch historycznych dekad, czasu przełomowych zdarzeń i przemian, w wyniku których wyłoniła się Japonia znana nam dzisiaj. Składa się z dzieł najważniejszych artystów tamtego czasu, rzadko pokazywanych poza Japonią, oraz z dokumentacji ówczesnych ruchów awangardowych.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta