Paradżanow – wielki egzorcysta kina radzieckiego
Spotkanie z Vahramem Mkhitaryanem

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp darmowy, obowiązują zapisy

brak miejsc

Podczas kolaudacji filmu Sajat-Nowa jeden z sekretarzy partyjnych, Badaljan, ocenił go negatywnie, bo według niego za dużo w tym filmie było mastyki. W czasach radzieckich mastyką żywicową polerowano parkiety w urzędach. Już po kolaudacji Paradżanow zapytał Ayrjana, kierownika Goskina Radzieckiej Armenii, co sekretarz miał na myśli z tą mastyką? Ayrjan wyjaśnił, że towarzysz Badaljan zapewne miał na myśli mistykę. 

„Urodziłem się w Gruzji, robiłem filmy na Ukrainie, a umrę w Armenii” – mówił o sobie Siergiej Paradżanow. Nie mieszkając w Armenii, zrobił najbardziej znany na świecie ormiański film, nie urodziwszy się w Ukrainie, został ojcem ukraińskiego kina poetyckiego. Za każdym razem, kiedy sięgał po temat mocno osadzony w odrębności kulturowej, udawało mu ukazać go w maksymalnie uniwersalny sposób.

O filmach Paradżanowa mówi się, że są trudne, niezrozumiałe, że mają swój odrębny język. Wydaje mi się, że jest wręcz odwrotnie – to filmy najprostsze z możliwych w odbiorze, z tym, że wymagają dużej otwartości, zapomnienia o całej wiedzy, czym jest film, dramaturgia i sposób opowiadania historii. Żeby je zrozumieć, wystarczy tylko w pełni zaufać reżyserowi, wsłuchać się w obraz filmowy jak w utwór muzyczny.

Paradżanow uwielbiał mity, sam stał się mitem. Aby zrozumieć wielkość tego twórcy, warto przyjrzeć się dokładniej czasom, w których tworzył, dziełom powstającym wówczas w przestrzeni dużego i małego Kaukazu, słowiańskości i orientalności, którą wchłonął. Dziedzictwa pozostawionego przez Paradżanowa, z mojej subiektywnej perspektywy filmowca pochodzącego z Armenii, nie da się pominąć, ponieważ nawet po śmierci artysty emituje tak mocne pole grawitacyjne, że na jakimś etapie swojej drogi na pewno znajdziesz się w jego zasięgu.

Według ukraińskich funkcjonariuszy partyjnych los Paradżanowa miał być przestrogą dla innych: trzy wyroki więzienia, z których jeden to pięć lat o zaostrzonym rygorze, a więc odsiadka z recydywistami i kryminalistami, przy tym z najgorszego z możliwych artykułów – oskarżenia o homoseksualizm. To było jak wyrok śmierci, pięć lat piekła. Jednak z dzisiejszej perspektywy można z całą pewnością powiedzieć, że Paradżanow zwyciężył. Siedzi na białym koniu ubrany w piękne, kolorowe, błyszczące szaty, w ręku trzyma swój saz – wystarczy, że podniesie go w górę, a zabrzmi tak donośnie, że jego melodia, odbijając się od wierzchołków gór, rozniesie się po świecie.


Vahram Mkhitaryan – (1977, Erywań), reżyser, scenarzysta i fotograf. Ukończył reżyserię filmów fabularnych na Armeńskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym (2001). Realizował reklamy społeczne jako reżyser, operator obrazu i scenarzysta. Jako operator współpracował z Internews Armenia, agencją Reuters czy stacją telewizyjną A1 +. Do Polski pierwszy raz przyjechał w roku 2005 jako stypendysta programu im. Lane’a Kirklanda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Absolwent kursu fabularnego i kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Niezależny dokument krótkometrażowy Pieśń pasterza i debiut krótkometrażowy – film fabularny Mleczny brat były pokazywane w programach konkursowych na prawie 70 festiwalach filmowych w Polsce i na całym świecie, na których zdobyły ponad 30 nagród i wyróżnień. Członek Zarządu Koła Reżyserów Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Trójmiejskiego Koła SFP.

W 2016 roku obronił tytuł doktora sztuki w ASP w Warszawie. Obecnie pracuje i wykłada na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. W 2023 na tejże uczelni współzałożył i kieruje Międzykierunkową Katedrą Małych Form Filmowych i Wideo.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 12.10.2024 – 02.03.2025
    Paradżanow. Chcę minąć swój cień

    Siergiej (Sergo, Serhij) Paradżanow (urodzony jako Sarkis Paradżanian) to jeden z najwybitniejszych reżyserów XX wieku, którego niezwykła wyobraźnia i oryginalny język wizualny inspirują od kilku dekad twórców filmowych na całym świecie.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 20.05 (WT) 18:00
    Myśleć jak rośliny. Warsztaty z tworzenia mandragory
    Warsztaty dla młodzieży 14+ i dorosłych
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 21.05 (ŚR) 18:00
    Projekcja filmu „Velvet Buzzsaw”
    Andrea Fraser. Sztuka musi wisieć
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 23.05 (PT) 18:00
    Gdy algorytm jest twoim szefem
    Spotkanie z grupą osób kurierskich Zentrale
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
  • 24.05 (SOB) 16:00
    Serce. Słońce
    Performans „Jesteś słońcem” Moniki Waraxy
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 24.05 (SOB) 16:30
    Serce. Słońce. Małgorzata Szandała, Marta Szulc, Monika Waraxa
    Warsztaty dla dorosłych
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 25.05 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 26.05 – 28.05.2025
    Sztuka Edukacji. Uczymy się od was. Gdańsk
    Konferencja dla osób edukatorskich
    GdańskGdańsk
  • 28.05 (ŚR) 17:00
    „Agnieszka…. Morawińska, co ty tutaj robisz?”
    Projekcja filmu dokumentalnego
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.05 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla osób 60+ po wystawie „PAKUI HARDWARE. PROGI/THRESHOLDS”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.05 (PT) 17:30
    Blisko
    Spotkanie z Agnieszką Pinderą – kuratorką wystawy „Pakui Hardware. Progi / Thresholds”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 31.05 (SOB) 16:00
    екскурсія українською мовою
    Недільна екскурсія українською мовою
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
  • 01.06 (ND) 11:00
    Poly’biorhythms
    Spacer dźwiękowy i warsztaty z nagrań terenowych z Felicity Mangan
    Plac na Rozdrożu (wejście do Parku Ujazdowskiego)Plac na Rozdrożu (wejście do Parku Ujazdowskiego)