Oprowadzanie autorskie Karola Sienkiewicza
po wystawie Hege Lønne
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie przed spotkaniem
tłumaczenie na PJM: Joanna Ciesielska
Gdy Hege Lønne przyjechała w latach 80. do Polski na studia, nie znała polskiego, a jej norweskie stypendium było wyższe niż profesorska pensja. Jak na osobę z zewnątrz, szybko jednak weszła w tryby polskiej sztuki. Studiowała rzeźbę w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza i Grzegorza Kowalskiego, wnosząc do niej nowe elementy. Zaprzyjaźniła się z młodymi artystami, którzy utworzyli grupę Neue Bieriemiennost (Markiem Kijewskim, Mirosławem Filonikiem i Mirosławem Bałką), a debiutowała w legendarnej już wtedy Galerii Foksal. Poczynając od wczesnych prac i dokumentacji działań Hege Lønne, zadamy pytanie o jej miejsce w polskiej historii sztuki.
Karol Sienkiewicz — krytyk i historyk sztuki. Zajmował się sztuką lat 80., artystami kręgu pracowni Grzegorza Kowalskiego oraz sztuką krytyczną lat 90. Autor książek Świadomość Neue Bieriemiennost (razem z Kasią Redzisz, 2012), Zatańczą ci co drżeli. Polska sztuka krytyczna (2014), Patriota Wszechświata. O Pawle Althamerze (2017). Jest laureatem Nagrody im. Jerzego Stajudy (2012). Pisze dla takich tytułów jak „Dwutygodnik”, „Gazeta Wyborcza” czy „Przekrój”, prowadzi bloga o sztuce współczesnej sienkiewiczkarol.org.
-
07.10.2021 – 06.02.2022Hege Lønne
Wystawa Hege Lønne, artystki norweskiej związanej z Polską, prezentuje rzeźby, instalacje, prace wideo oraz dokumentację działań artystycznych z różnych okresów jej twórczości. Ekspozycję uzupełniają niepublikowane fotografie Warszawy — barwne slajdy z okresu transformacji lat 80. i 90. XX wieku oraz filmy animowane.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta