Oprowadzanie autorskie dr. Jakuba Karpoluka po wystawie awangardy japońskiej

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie przed spotkaniem

Wystawa Między kolektywizmem a indywidualizmem — awangarda japońska w latach 50. i 60. XX wieku jest świadectwem czasów powojennych, w których do głosu doszło pokolenie japońskich twórców odrzucających stare porządki społeczne i artystyczne. W trakcie oprowadzania podjęta zostanie próba określenia związków japońskich sztuk wizualnych i performatywnych z przemianami społecznymi oraz politycznymi Japonii środkowej ery Shōwa (1926–1989). Okres ten charakteryzowała demokratyzacja systemu politycznego, rosnący pluralizm mediów, sukces gospodarczy i uznanie na arenie międzynarodowej. Powrót do grona krajów rozwiniętych, po klęsce wojennej, przypieczętowany organizacją pierwszej Olimpiady tokijskiej w roku 1964, spowodował, iż wielu twórców, w tym graficy Ikkō Tanaka oraz Tadanori Yokoo rozpoczęli poszukiwania globalnie zrozumiałych środków wyrazu. Z drugiej strony uwikłanie Japonii w konflikt zimnowojenny, po stronie USA, zaowocowało rewoltą studencką końca lat 60. i radykalnymi aktami sprzeciwu w polu sztuki, które znalazły wyraz w działaniach grupy Zero Jigen czy Michio Horikawy. Podczas oprowadzania szczególna uwaga zostanie poświęcona świetnie udokumentowanym na wystawie sztukom performatywnym, m.in.  początkom tańca butō i postaci jego pioniera Tatsumiego Hijikaty, performansom grupy Hi Red Center oraz nawiązującej do teatru nō twórczości dramatycznej Yukio Mishimy.

dr Jakub Karpoluk — badacz kultury wizualnej, japonista, twórca teatralny i kurator, adiunkt na Wydziale Sztuki Nowych Mediów oraz Wydziale Kultury Japonii PJATK, wykładowca Instytutu Sztuki PAN. Stypendysta Japan Foundation, studiował m.in. na Uniwersytecie Waseda, w Tokio, uczył się także sztuki aktorskiej japońskiego, tradycyjnego teatru . Produkował oraz występował w spektaklach teatralnych w Polsce, Japonii, Austrii, Francji i Niemczech, m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie, Odeon Theater w Wiedniu i w Maison de la Culture du Japon w Paryżu, od wielu lat współpracuje z tokijskim Teatrem Tessenkai.  Współpracował m.in. z Zachętą — Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Łazienki Królewskie, Filmoteką Narodową i Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 25.11.2021 – 13.03.2022
    Między kolektywizmem a indywidualizmem —
    awangarda japońska w latach 50. i 60. XX wieku

    Wystawa prezentuje po raz pierwszy w Polsce awangardową sztukę japońską dwóch historycznych dekad, czasu przełomowych zdarzeń i przemian, w wyniku których wyłoniła się Japonia znana nam dzisiaj. Składa się z dzieł najważniejszych artystów tamtego czasu, rzadko pokazywanych poza Japonią, oraz z dokumentacji ówczesnych ruchów awangardowych.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 10.11 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.11 (ND) 19:00
    POV: masz 12 lat i prze****ne
    CZYTANIE PERFORMATYWNE
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • Alt: zdjęcie z wystawy; bliski kadr na fragment podwieszonej instalacji na cieniutkich sznurkach trzymających kolorowe makiety przedstawiające ludzi.
    13.11 (ŚR) 17:00
    Zachęta miga!
    Warsztaty na wystawie „Historie potencjalne” w polskim języku migowym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 16.11 – 17.11.2024
    Bazarch
    Książki o architekturze, mieście i tak dalej
    Teatr Komuna WarszawaTeatr Komuna Warszawa
  • 22.11 – 24.11.2024
    Sztuka Edukacji. O cyfrowym doświadczaniu kultury
    Konferencja dla osób edukatorskich
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.11 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Paradżanow. Chcę minąć swój cień
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta