Odważniejsze instytucje wspierające odważniejszą twórczość
Pokaz filmu „Szanowna Pani” Liliany Zeic i dyskusja z udziałem Pauliny Januszewskiej, Anny Czaban, Magdaleny Gawin

Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
wstęp z biletem do galerii

miejsce: sala kinowa
liczba miejsc: 60
wstęp z biletem do galerii

Podczas spotkania obejrzymy wideo queerowo-feministycznej artystki Liliany Zeic Szanowna Pani (2023). Praca jest rodzajem kroniki polskiej codzienności, z perspektywy Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Po projekcji zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzi Paulina Januszewska, z udziałem Anny Czaban, dr Magdaleny Gawin oraz Liliany Zeic. 

Rozmawiać będziemy o prawicowych strategiach ograniczania wolności słowa i ekspresji artystycznej, dyscyplinowaniu poprzez prawo i ewolucji języka dotyczącego praw człowieka. Wspólnie zastanowimy się nad praktykami umożliwiającymi tworzenie instytucji odważniejszych (brave spaces), takich, które wspierają twórczość zaangażowaną, dbają o ochronę nieskrępowanej wolności wypowiedzi artystycznej i chronią przed aktami cenzury i autocenzury.


Paulina Januszewska – dziennikarka „Krytyki Politycznej”. Pisze o nierównościach społecznych, klimacie i kulturze. Autorka książki Gównodziennikarstwo. Dlaczego w polskich mediach pracuje się tak źle.

Liliana Zeic (dawniej Piskorska) – rocznik 1988, artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, queerowa feministka. W swojej praktyce artystycznej analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, zajmuje się tematem queerowości oraz queerowej ekologii. Pracuje z wideo, fotografią, obiektem oraz tekstem, tworząc intermedialne i performatywne projekty oparte na badaniach artystycznych. Jej prace pokazywane były na ponad 140 wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, znajdują się też w kolekcjach instytucji publicznych (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu). Współpracuje z galerią lokal_30, mieszka w Warszawie.

Anna Czaban - kulturoznawczyni, kuratorka sztuki współczesnej i projektów artystyczno-społecznych. Od 2015 roku jest kuratorką wystaw i projektów społecznych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, m.in. Ogród Miejski Jazdów, 2016-2019, otoczenie Zamku Ujazdowskiego; Czekając na kolejne nadejście razem z Ulą Tornau i Jarosławem Lubiakiem, 2018/2019 CAC Wilno i CSW Warszawa, What will Survive of Us, Ursula Mayer, CSW Zamek Ujazdowski. Współzałożycielka i członkini kolektywu Kultura dla Klimatu zajmującym się ekologizacją pola kultury i sztuki.

Magdalena Gawindoktorka nauk filozoficznych, pracująca na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizująca się w zagadnieniach praw człowieka oraz faszyzmu.

Szanowna Pani
Liliana Zeic
wideo, 2023
21’18’’ 
kamera, postprodukcja audio i wideo: Martyna Tokarska
wystąpiła: Aleksandra Kluczyk
tłumaczenie: Ewa Bodal
produkcja: Galeria Labirynt

Zrealizowano w ramach projektu Queerstories organizowanego przez IZOLYATSIA Platform for Cultural Initiatives oraz Galerię Labirynt. Projekt finansowany przez Goethe-Institut w Ukrainie oraz Unię Europejską w ramach programu House of Europe.

film w języku polskim z napisami w języku angielskim

 

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 08.06 – 29.09.2024
    Łzy szczęścia

    Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń, w której równie ważną rolę jak prezentowane prace odgrywają aktywność publiczności i program performatywny. Zaproszeni artyści i artystki poprzez swoje działania wchodzą w dialog z wybranymi dziełami i wskazują na możliwość alternatywnego zwiedzania galerii. Program performatywny, podobnie jak choreografia wystawy, uwzględnia różne sposoby funkcjonowania w świecie i wrażliwość publiczności. Zachęca także do cielesnego doświadczania dzieł sztuki.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 18.01 (SOB) 12:30
    Barwne kukiełki i marionetki
    Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 – 28.01.2025
    Historie potencjalne
    Seminarium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 (WT) 19:00
    Bojarska – Ratajczak – Wielgosz: Dyskusja o „Brutalizmie” Achille'a Mbembego
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.01 (CZW) 18:00
    Kryzys humanitarny jako stan permanentny
    Dyskusja
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 01.02 – 02.02.2025
    Potential History Symposium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta