Odkrywamy nowy ląd! Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie „Podróżnicy”.
W ramach cyklu „Podróże w czasie i przestrzeni”

Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny

uczestnicy: dzieci w wieku 6-10 lat
zapisy: poprzez formularz poniżej

Wyobraźmy sobie, że przybyliśmy na nowy ląd i musimy stworzyć mapę nieodkrytej ziemi, oznaczyć jej kontury, zaznaczyć i nazwać rzeki i jeziora. Jaka roślinność tutaj występuje, jak wyglądają nowe gatunki zwierząt? Czy mieszkańcy wyglądają jak my? Ze starych map będziemy konstruować baśniowe lądy, a za pomocą wycinków gazet i techniki kolażu stworzymy zmyślonych mieszkańców.

prowadzenie: Kasia Piskorz

O cyklu Podróże w czasie i przestrzeni

Podróże w czasie i przestrzeni to temat przewodni autorskich oprowadzań i warsztatów zorganizowanych przez zespół wolontariuszek Zachęty. Refleksja nad podróżą — zarówno w wymiarze fizycznym, jak i metaforycznym — stanowi lejtmotyw dwóch najnowszych wystaw w Zachęcie: Rafał Bujnowski. Maj 2066 oraz Podróżnicy. Ten niezwykle nośny temat dał nam pretekst do rozwinięcia kolejnych podróżniczych wątków, inspirowanych naszymi własnymi doświadczeniami i zainteresowaniami.

Nasz dzień rozpoczniemy w południe warsztatami rodzinnymi Odkrywamy nowy ląd! O godz. 14 przeniesiemy się na wystawę Podróżnicy, gdzie odbędzie się oprowadzanie w języku francuskim. O 14.30 na wystawie Rafał Bujnowski. Maj 2066 zgłębimy tajniki tworzenia wystaw podczas oprowadzania tematycznego O tym, jak powstaje wystawa. O godz. 15 na warsztatach The Art of Harvesting podejmiemy próbę zebrania, określenia, nazwania i wyrażenia przeżyć, których doświadcza odbiorca w kontakcie ze sztuką. Po warsztatach, wrócimy do Podróżników, gdzie opowiemy naszym gościom o kluczowych dla wystawy wątkach autobiograficznych artystów (Podróże po biografii) oraz porozmawiamy o przestrzennych i filozoficznych aspektach tego projektu w ramach oprowadzania Orientalizowani czy orientalizujący? Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie postkolonialnej. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, na warsztaty obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.

zespół: Ania Szynkarczuk, Ania Kamecka, Kasia Piskorz, Kinga Rejterada, Maria Wodzińska

Pełen program wydarzeń:

12:00  Odkrywamy nowy ląd! — warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie Podróżnicy

14:00 Oprowadzanie po wystawie Podróżnicy w języku francuskim

14:30 O tym, jak powstaje wystawa — oprowadzanie tematyczne po wystawie Rafał Bujnowski. Maj 2066

15:00 The Art of Harvesting — warsztaty rozwojowe wokół wystawy Rafał Bujnowski. Maj 2066.

16:30 Podróże po biografii — oprowadzanie tematyczne po wystawie Podróżnicy

17:30 Orientalizowani czy orientalizujący? Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie postkolonialnej — oprowadzanie tematyczne po wystawie Podróżnicy

Opisy:

godz. 14: Oprowadzanie w języku francuskim po wystawie Podróżnicy

« Voyageurs. L’expérience du voyage dans l’art moderne de l’Europe centrale et de l’Est » est une exposition mettant en scène des travaux de 23 artistes originaires de 15 pays où la liberté de se déplacer n’est plus un apanage réservé à une élite de privilégiés que depuis peu de temps. Les œuvres présentées dans le cadre de cette exposition abordent différentes dimensions du voyage, à partir de voyages de vacances jusqu’à des déplacements migratoires en passant par des expéditions artistiques et de recherche. La diversité des approches dont témoignent leurs auteurs est censée nous permettre de saisir la portée des thématiques de voyage sur lesquelles ils se sont penchés. La visite guidée « Voyages dans le temps et dans l’espace » en langue française est animée par l’équipe de bénévoles de Zachęta. Soyez les bienvenus.

prowadzenie: Ania Kamecka

godz. 14.30: O tym, jak powstaje wystawa — oprowadzanie tematyczne po wystawie Rafał Bujnowski. Maj 2066

W trakcie oprowadzania zapoznamy się z warsztatem pracy współczesnego kuratora. Na przykładzie wystawy Rafała Bujnowskiego zastanowimy się, z jakimi trudnościami i wyzwaniami muszą zmierzyć się osoby odpowiedzialne za organizację wystaw. Podobnie jak dzieła sztuki, tak i modele kuratorskie mają swoją historię, podlegają przemianom. Przyjrzymy się koncepcjom kuratorskim, które dominowały 50 lat temu, a także zastanowimy się, jakie mogą pojawić się do tytułowego 2066 roku.

prowadzenie: Kasia Piskorz

godz. 15: The Art of Harvesting — warsztaty rozwojowe wokół wystawy Rafał Bujnowski. Maj 2066.
obowiązują zapisy, przejdź do formularza

Harvesting (ang. zbieranie plonów) to forma zebrania myśli — próba zgromadzenia oraz nazwania osobistych przeżyć, których doświadcza odbiorca w kontakcie ze sztuką. Czego się uczymy — nie tylko o wystawie, ale też o sobie? Jakie uczucia towarzyszą nam na początku, a jakie po obejrzeniu wystawy? W jaki sposób interpretujemy sztukę przez pryzmat własnych doświadczeń? I wreszcie — jak wyobrażamy sobie maj 2066 i jakie emocje temu towarzyszą? Zapraszamy do uchwycenia własnego doświadczenia poprzez intymną miniformę sztuki: rysunek, wiersz (może być to nawet jedno słowo), origami, krótką opowieść — coś, co można stworzyć za pomocą kartki i ołówka.

prowadzenie: Ania Kamecka, Kinga Rejterada, Kasia Piskorz

godz. 16:30: Podróże po biografii — oprowadzanie tematyczne po wystawie Podróżnicy

Kim są tytułowi Podróżnicy? Prezentowane na wystawie dzieła poruszają tematykę prywatnego doświadczania podróży, obcości, wykluczenia, tęsknoty nie tylko za tym, co znane, ale również za tym, co dalekie i niedostępne. Ta szeroka refleksja nad podróżowaniem splata się z biografiami twórców, których doświadczenia znalazły odbicie w ich sztuce. Podczas oprowadzania przyjrzymy się wątkom autobiograficznym i spróbujemy spojrzeć na dzieła przez pryzmat prywatnych doświadczeń ich autorów.

prowadzenie: Kinga Rejterada

godz. 17:30: Orientalizowani czy orientalizujący? Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie postkolonialnej — oprowadzanie tematyczne po wystawie Podróżnicy

Czy nasza znajomość świata to zbiór klisz zakorzenionych w przeszłości kolonialnej zachodnich potęg? Czym jest współczesny orientalizm i gdzie przebiega granica między „orientalizującym" i „orientalizowanym"? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas oprowadzania po wystawie Podróżnicy, prezentującej prace artystów z różnych krajów, którzy opowiadają o wielu typach podróży — począwszy od wycieczek turystycznych, przez podróże artystyczne, kończąc na ważnym i bolesnym temacie współczesnych migracji. Punktem wyjścia jest kluczowa dla wystawy perspektywa Europy Środkowo-Wschodniej, będąca soczewką pozwalającą uchwycić problematykę w kontekście globalnym.

prowadzenie: Maria Wodzińska, Ania Szynkarczuk

Biogramy:

Kasia Piskorz — studentka I roku stadiów magisterskich Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Od ponad trzech lat zaangażowana w prace działów edukacyjnych galerii sztuki w Polsce i w Wielkiej Brytanii (Saatchi Gallery). Zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach związanych z kuratorstwem oraz sztuką współczesną krajów byłego bloku wschodniego.

Ania Kamecka — absolwentka romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, kulturoznawstwa na SWPS oraz inżynierii projektów kulturowych i międzykulturowych na Uniwersytecie Michel de Montaigne w Bordeaux. Interesuje się cielesnością w kulturze, ruchem oraz relacją psyche/soma. Od niedawna stażystka w Zachęcie, na co dzień pracuje z dziećmi oraz prowadzi warsztaty rozwojowe dla kobiet.

Kinga Rejterada — studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i absolwentka Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2014. Zajmuje się grafiką warsztatową, a w obszarze jej zainteresowań mieści się średniowieczna sztuka sakralna.

Ania Szynkarczuk — studentka Instytutu historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie pisze pracę magisterską na temat polskiego postmodernizmu w architekturze. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Kopenhaskim. Interesuje się architekturą końca XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej. Współpracowała z Garage Museum of Contemporary Art w Moskwie, gdzie obecnie prowadzi badania nad alternatywnymi źródłami postmodernizmu w architekturze.

Maria Wodzińska — studentka wydziału Artes Liberales oraz Instytutu Historii Sztuki. Interesuje się architekturą modernistyczną krajów byłej Jugosławii oraz architekturą tymczasową obozów dla uchodźców. Współpracowała z organizacjami pozarządowymi w Macedonii i Grecji, zajmującymi się pomocą migrantkom i migrantom na tzw. Szlaku Bałkańskim.

Wydarzenie zorganizowane dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga w ramach projektu Przepis na wolontariat.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 14.05 – 21.08.2016
    Podróżnicy

    Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 26.11 (WT) 18:00
    Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm
    Spotkanie z Agnieszką Taborską
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 27.11 (ŚR) 17:30
    Spotkanie sieciujące | Networking meeting | MIGRART.WAW.PL
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 29.11 (PT) 18:00
    Puste miejsce po radości
    Oprowadzanie autorskie Małgorzaty Niedzielko
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • Kalendarz adwentowy
    Warsztaty z cyklu Co robi artyst(k)a? dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.11 (SOB) 12:00
    Upcykling — Naczynie z przymiotnikiem
    Warsztaty dla dorosłych
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 30.11 (SOB) 12:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.12 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.12 (ND) 12:30
    Kalendarz adwentowy
    Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta