Namalujmy obrazek prymitywny, ot tak
Warsztaty dla dorosłych z Justyną Górecką towarzyszące wystawie „Polska — kraj folkloru?”
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy, zbiórka w holu głównym
Brak wolnych miejsc
Podczas warsztatów będziemy malować obrazek prymitywny, inspirując się sztuką ludową — prostymi skrótami używanymi przez niewykształconych artystycznie twórców. Będziemy malować w nawiązaniu do makatek wiejskich, zdobionych kafli piecowych z XIX wieku, gipsowych figurek z jarmarków, itp. Malowanie poprzedzi pokaz slajdów. Zadanie będzie polegać na użyciu skrótu i dziecięcego uproszczenia charakterystycznego u twórców wiejskich sprzed epoki telewizora. W związku z tym, że będziemy nawiązywać do ludowych kafli mazurskich i makatek wiejskich, na których pojawiają się komentarze słowne — my też coś napiszemy. Dzbanki ze szkoły Kenara niechaj nam będą przewodnikiem.
Justyna Górecka — ur. w 1975 r., ukończyła filozofię na UW, mieszka we wsi Ublik na Mazurach, gdzie ma małą galerię. Zajmuje się ceramiką, malarstwem, kolażami, ambalażami. Prace mają charakter prymitywny i powstają w nawiązaniu do sztuki wiejskiej, bez artystycznej pretensji; są robione dla przyjemności i ku uciesze. Kolaże Justyny Góreckiej były prezentowane na wystawie DADA Tak? Tak! w Galerii Białej w Lublinie, wcześniej prace były pokazywane w Muzeum Sztuki Ludowej w Węgorzewie.
-
15.10.2016 – 15.01.2017Polska — kraj folkloru?
Czym była ludowość i sztuka ludowa w pierwszych latach powojennych w Polsce oraz pierwszych dekadach PRL-u? Jak posługiwała się nią „ludowa” władza? W jaki sposób zmieniał się jej status wraz z wprowadzeniem jej do muzeów i galerii? Jakie miejsce w świecie sztuki zajmował twórca ludowy — „inny”?
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta