Muzyka znaleziona w „Finnegans Wake”
Spotkanie z Krzysztofem Bartnickim i Wojciechem Kucharczykiem oraz koncert

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

Gdy wsłuchamy się — a nie wczytamy — w tekst Finnegans Wake, James Joyce ukaże się nam jako muzyk. Muzyk niezwykły, który nie tylko zakodował w swojej powieści setki (!) utworów innych kompozytorów (w tym utworów powstałych po jego śmierci!), ale i… zrobił to bezwiednie. Krzysztof Bartnicki i Wojciech Kucharczyk przedstawią próbki tej twórczości, obecne w niej motywy bardzo polskie i bardzo współczesne oraz wyjaśnią, w jaki sposób można je odkrywać.

Krzysztof Bartnicki (ur. 1971 w Opolu) — polski tłumacz, słownikarz, laureat Nagrody „Literatury na Świecie”, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2012 roku przedstawił Finneganów tren — pierwsze pełne spolszczenie powieści Finnegans Wake Jamesa Joyce'a, wraz ze zbiorem wariantów tłumaczenia Finneganów bdyn. W 2014 opublikował Finnegans _ake (partyturę suity Eis-dur Jamesa Joyce'a) oraz Da Capo al Finne (przekład Finnegans Wake na kryptogram muzyczny). W duecie z Marcinem Szmandrą ukończył Finnegans Meet (przekład Finnegans Wake na kod werbowizualny). Reprezentuje zachowującego anonimowość autora Prospektu emisyjnego (utworu zgłoszonego do Paszportów Polityki w 2010). Spolszczył i opatrzył przypisami Fu wojny — starochińskie teksty o wykorzystaniu sztuki wojennej w przekładzie literackim.

Wojciech Kucharczyk (ur. 1969)— muzyk, działacz. Od wielu lat stara się złamać granice i podziały w sztuce. Ma na koncie kilkadziesiąt płyt, wiele wystaw, książki, albumy i mnóstwo innych projektów. Koncertował w wielu europejskich miastach, ale także m.in. w Nowym Jorku, Atlancie, Miami, Mexico City, Biszkeku. Prace wizualne wystawiał w nie mniej tzw. egzotycznych miejscach, nawet w Betlejem w Palestynie. Mieszka w Skoczowie. Od 1995 prowadzi wydawnictwo Mik Musik. Gra/ł w zespołach The Complainer, Mołr Drammaz, Retro*Sex*Galaxy, Pathman, Go Underground To See More Animals, HWDJazz, Iron Noir, oHUHo, współtworzył również z Felixem Kubinem TerriTerrorTorium. Od początku 2013 występuje solowo pod własnym nazwiskiem. Od 2014 zajmuje się też muzyczną działalnością kuratorską, m.in cykle GRA/GRA/nica w Cieszynie, scena Carbon/FTNM Katowice i inne. Chce kiedyś zamieszkać gdzieś daleko, w ciepłym miejscu. Lubi Słońce. Ogrodnik.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 04.02 – 23.04.2017
    Życie. Instrukcja
    Wystawa inspirowana twórczością Georges’a Pereca

    Wystawa Życie. Instrukcja — łącząca różne dyscypliny twórcze — gromadzi prace i autorów, dla których istotne jest myślenie przez klasyfikację, upodobanie do rygorów formalnych czy też tworzenie złożonych narracji. Ekspozycja dzieli się na cztery części: ludyczną, socjologiczną, fabularną i autobiograficzną. 

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 19.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 – 28.01.2025
    Historie potencjalne
    Seminarium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 (WT) 19:00
    Bojarska – Ratajczak – Wielgosz: Dyskusja o „Brutalizmie” Achille'a Mbembego
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.01 (CZW) 18:00
    Kryzys humanitarny jako stan permanentny
    Dyskusja
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 01.02 – 02.02.2025
    Potential History Symposium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta