Motory rozwoju: Chłopi, robotnicy i traktory w latach 50.
Wykład Juliany Maxim
Facebook Zachęty
live stream na Facebook'u i kanale Youtube
Wydarzenie w języku angielskim. Live stream na Facebooku i kanale Youtube Zachęty.
Motory rozwoju, kolejny wykład towarzyszący wystawie Zimna rewolucja, poświęcony jest relacjom wieś–miasto w latach 50., głównie na przykładach z Rumunii. Juliana Maxim opowie o zmianie stosunku do pracy – zarówno na wsi, jak i na wielkich budowach socjalizmu. Dowiemy się, jak przejściu od tradycyjnego rolnictwa do nowoczesnego przemysłu i przemianie chłopów w robotników, towarzyszyła próba pogodzenia odczłowieczających aspektów maszyn (takich jak traktor czy żuraw budowlany) z intymnym doświadczeniem społeczności.
dr Juliana Maxim – profesor na Uniwersytecie w San Diego, gdzie wykłada historię architektury. Specjalizuje się w dwudziestowiecznej architekturze i urbanistyce krajów Europy Wschodniej. W obszarze jej zainteresowań znajduje się historia praktyk estetycznych, od fotografii po urbanistykę, w okresie komunistycznego państwa rumuńskiego oraz szeroko pojęta historiografia socjalizmu. Autorka książki The Socialist Life of Modern Architecture: Bucharest, 1947–1965.
-
27.05 – 10.10.2021Zimna rewolucjaSpołeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959
Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących w ówczesnym okresie przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta