Oprowadzanie choreograficzne Alki Nauman
Zachęta / sale wystawowe
wstęp w cenie biletu na wystawy
22
Zapraszamy na oprowadzanie po choreografii wystawy Łzy szczęścia stworzonej przez Alkę Nauman.
Choreografia wystawy to tworzenie okoliczności do nawiązania relacji pomiędzy ciałem, emocjami, czasem i przestrzenią galerii. W ramach wystawy „Łzy szczęścia” partytura choreograficzna (tzw. score) przybrała formę zaproszeń i pytań do publiczności. Składa się z dwóch uzupełniających się warstw: spisanych praktyk cielesnych i obiektów obecnych w przestrzeni wystawy.
Te pierwsze zachęcają do odbioru prezentowanych prac przez pryzmat ciała i jego wewnętrznych odczuć. Ich punktem wyjścia jest zachęta do podążania za stanem „nie wiem”. „Nie wiem” pozwala odkrywać sensy w miarę doświadczania, zarówno indywidualnie, jak i w obrębie przygodnych wspólnot. W nawiązaniu do eklektyzmu kolekcji teksty przybierają różnorodne postaci — od minimalistycznych do bardziej poetyckich.
Charakterystyczne puszyste błękitne obiekty zaś zapraszają do spontanicznego użycia: siedzenia, leżenia, dotykania, wiercenia się czy spania (co byłoby największym sukcesem). Pozwalają także dać ulgę zmęczonemu układowi nerwowemu, zmienić perspektywę i sposób poruszania się w tej przestrzeni.
Znajdziesz wśród nich materace, ławy, bujaki czy większe obiekty wykonane z niegdyś wystawowych kubików obitych wygodnymi materiałami. Niech Ci służą.
Prowadząca: Alka Nauman (ona/jej) Choreografka, performerka, autorka tekstów, queerowa feministka. Studiowała w London Contemporary Dance School, Instytucie Etnologii Antropologii Kulturowej UW oraz Instytucie Kultury Polskiej UW. Członkini Peer Programme w Studio Wayne McGregor w Londynie. Prace Alki Nauman były pokazywane m.in. w The Place (Londyn), Chisenhale Dance Space (Londyn), Komunie Warszawa, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Włókiennictwa i w ramach Outburst Queer Arts Festival (The Black Box, Belfast), Festival Transform (Montevideo, Marsylia), Warsaw Gallery Weekend (Pola Magnetyczne). Jest członkinią artystyczno-badawczego duetu Lesbi Pensjonari z Justyną Szklarczyk. W swojej praktyce artystycznej przygląda się relacjom pomiędzy ciałem, humorem, ekscesem a surrealizmem. Interesuje się też politycznym i spekulatywnym potencjałem pracy z lesbijskimi oraz antyfaszystowskimi archiwami przy użyciu choreograficznych i somatycznych narzędzi.
-
08.06 – 29.09.2024Łzy szczęścia
Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń, w której równie ważną rolę jak prezentowane prace odgrywają aktywność publiczności i program performatywny. Zaproszeni artyści i artystki poprzez swoje działania wchodzą w dialog z wybranymi dziełami i wskazują na możliwość alternatywnego zwiedzania galerii. Program performatywny, podobnie jak choreografia wystawy, uwzględnia różne sposoby funkcjonowania w świecie i wrażliwość publiczności. Zachęca także do cielesnego doświadczania dzieł sztuki.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta