Instrukcja obsługi wystawy. Warsztaty dla dorosłych na wystawie Hiwy K
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, obowiązują zapisy
Zainteresowane osoby prosimy o wypełenienie formularza uczestnictwa i przesłanie go na adres:
Hiwa K jest kurdyjskim artystą, który doświadczył wojny, dostał się jako uchodźca polityczny do Europy, a dziś zaliczany jest do czołówki światowej sztuki. W swoich pracach opowiada o wojnie, której ślady są obecne na jego wystawie również materialnie. Na kilku projekcjach widzimy przetapiany metal — jest on pozyskany z pól bitewnych Iraku. Odlewane są z niego przedmioty użytkowe. Ten szczególny rodzaj recyklingu to także opowieść o związkach wojny i ekonomii. Drogę do Europy artysta przemierzył w dużej części pieszo, do czego odwołuje się w swoich pracach wideo. Większość z nich umieścił w skonstruowanym w jednej z sal wystawowych labiryncie, również odnoszącego się do opresyjnego doświadczenia przestrzeni — bunkrów, kryjówek, więzień, błądzenia. Wystawę zamyka dzwon odlany z brązu odzyskanego z wojskowego złomu polskiej armii. Zdobią go ornamenty nawiązujące do zniszczonych przez ISIS zabytków Mezopotamii.
Warsztaty są aktywną formą zwiedzania wystawy w małej grupie. Umożliwiają wejście w bliższy kontakt ze sztuką, spojrzenie na ekspozycję z różnych perspektyw. Będzie dużo przestrzeni na moderowaną przez edukatora dyskusję o pracach, skupimy się na odczuciach i skojarzeniach wszystkich uczestników.
-
19.01 – 28.04.2019Hiwa K: Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe
W języku kurdyjskim słowo „hiwa” oznacza „nadzieja”. Na wystawie Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe prezentowane są prace Hiwy K — z pochodzenia irackiego Kurda, który kilkanaście lat temu dostał się jako uchodźca polityczny do Europy, a dziś zaliczany jest do czołówki światowej sztuki.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta