Instal_Akcje
Warsztaty rodzinne w ramach wystawy Marzeny Turek Gas „Kształt koloru”
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
obowiązują zapisy poprzez formularz, liczba miejsc ograniczona
liczba miejsc: 20
informacja merytoryczna: +48 22 556 96 42
prowadzenie: Marzena Turek Gas
Moje dzieła sztuki przeznaczone są często do przestrzeni publicznej, nie rzadko angażując widza. Charakteryzują się ekspresją gestu (gdy tworzę monumentalne płótna malując je wrotkami), kolorem i dużą skalą. Moje Instal_Akcje podobnie nadają sens przestrzeni z dbałością o naszą planetę (zero marnowania) oraz pokazując miłość do świata poprzez użycie koloru i kreatywności jaką każdy z nas został obdarzony. Wystawa pt.: Marzena Turek Gas. Kształt koloru czyli sztuka i design (przed Zachętą) stanie się inspiracją dla studentów – uczestników Instal_Akcji. Poznamy także historię wielowymiarowego projektu z cyklu Shapes of Colour / All Size, Kształty koloru / we wszystkich skalach od inspiracji do realizacji, wizualizacji na całe miasto barwnych obiektów: reliefów, rzeźb, akcji plastycznych tworzących pozytywny wizerunek otoczenia.
Marzena Turek Gas doktor sztuki, malarka, wizjonerka, designerka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach; trzykrotna Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako pierwsza na świecie namalowała monumentalne obrazy wrotkami (płótna o pow. 200 m2). Autorka projektu Shapes of Color/All Size i wielkoformatowego reliefu z tej serii zrealizowanego na warszawskiej Pradze (20112021) w ramach konkursu Sztuka w przestrzeni publicznej. Najnowsza odsłona projektu jest prezentowana w Zachęcie (2023). Artystyczny dorobek to 180 wystaw indywidualnych i grupowych m.in w Anglii, Japonii, Korei, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Holandii, Czechach, na Węgrzech i w Polsce. Dzieła artystki znajdują się muzeach, instytucjach sztuki oraz kolekcjach prywatnych w Ameryce, Europie i Azji. Tworzy i mieszka w Warszawie. (marzenaturek.com)
-
22.07 – 30.10.2023Marzena Turek Gas. Kształt koloru
Ograniczona do bieli, czerni i skali szarości gama barwna wywalczyła sobie prawo do definiowania nowoczesności, elegancji i dobrego smaku w wielu dziedzinach życia. Otoczenie architektoniczne wraz z upowszechnieniem szkła, stali i betonu niepostrzeżenie, lecz konsekwentnie staje się niepokojąco achromatyczne. Miasta skandynawskie, w których tradycja użycia koloru w architekturze jest powszechnie znana, biją dzisiaj na alarm i apelują: szarzejemy — ratujmy kolor i koloryt miast!
plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego