Ignacy Czwartos. Malarz klęczał, jak malował
FINISAŻ WYSTAWY | Promocja katalogu połączona ze spotkaniem z Ignacym Czwartosem
Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej
wstęp wolny
Pierwszy duży katalog Ignacego Czwartosa, urodzonego w Kielcach, ale związanego z Krakowem malarza średniego pokolenia, jednego z założycieli Stowarzyszenia Otwarta Pracownia, towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem. Jego dotąd nie w pełni doceniane malarstwo, rzucające „wyzwanie modom dominującym we współczesnym świecie sztuki” (Janusz Janowski) sięga do tradycji malarstwa europejskiego, ale też do konwencji sarmackich portretów trumiennych, i rozpięte jest między minimalistycznymi abstrakcjami a narracyjnymi przedstawieniami Żołnierzy Wyklętych.
W katalogu znalazły się teksty kuratorów wystawy, Janusza Janowskiego i Piotra Bernatowicza oraz krytyczki i kuratorki Patrycji Cembrzyńskiej, poetki i performerki Joanny Oparek, a także filozofa i historyka sztuki Sebastiana Stankiewicza. Katalog zawiera część albumową z reprodukcjami niemal 100 prac artysty oraz zdjęcia ukazujące aranżację wystawy w Zachęcie.
Spotkanie poprowadzi: dr Janusz S. Janowski
-
24.02 – 28.05.2023Ignacy CzwartosMalarz klęczał, jak malował
Rozpoznawalną cechą sztuki Ignacego Czwartosa jest zarówno jej unikalna forma, jak i to rozpięcie pomiędzy życiem a śmiercią, jak w popularnym w sztuce dawnej motywie tańca śmierci. Dochodzi ono do głosu w najbardziej przejmującym, ale też wzbudzającym największe emocje wśród krytyków i widzów (czyż sztuka nie powinna wzbudzać emocji?) cyklu poświęconym tzw. żołnierzom wyklętym, uczestnikom zbrojnego, antykomunistycznego podziemia. Czwartos wskrzesza postaci tragicznych bojowników, każąc im czuwać na warcie w wieczystej adoracji, innym razem ukazuje kruchość ich ciał skatowanych przez ubeckich oprawców i rozczłonkowanych niczym martwe ryby z obrazów Andrzeja Wróblewskiego.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta