Geneza spartakiad. Wizualizacja czeskich masowych widowisk sportowych
Wykład Anny Hejmovej
Facebook Zachęty
live stream
Wydarzenie w języku angielskim. Live stream na Facebooku Zachęty i kanale Youtube.
Tematem wykładu są transformacje ciała, ruchu i przestrzeni w realizacjach widowisk kultury fizycznej oraz interpretacja ich strategii projektowych. Forma łącząca te trzy elementy nieustannie się zmienia, a treść powstałych obrazów nieustannie migruje. Zgodnie z tym założeniem można w spartakiadach wyróżnić cztery znaczące punkty odniesienia: aspekt kultury helleńskiej (sformułowany przez Miroslava Tyrša), sztukę ludową i folklor, taniec nowoczesny i rytm oraz sowiecką kulturę fizyczną.
Dr Anna Hejmová jest absolwentką Wydziału Teorii i Historii Sztuki Akademii Sztuki, Architektury i Wzornictwa w Pradze. Jej praca doktorska koncentrowała się na wizualnej formie festiwali folklorystycznych w XX wieku w kontekście politycznym, kulturowym i społecznym. Studiowała nauki społeczne i polityczne w Wyższej Szkole Mediów i Dziennikarstwa w Pradze oraz ukończyła studia magisterskie z wiedzy o teatrze na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Karola. Anna Hejmová jest współautorką publikacji Czech Theatre Photography 1859–2017, a także licznych artykułów o teatrze, scenografii i fotografii. Pracuje w dziale zbiorów i archiwów Instytutu Sztuki i Teatru oraz w Akademii Sztuki, Architektury i Wzornictwa w Pradze.
Pobierz Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Zimna rewolucja” (pdf)
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji z Grantu Wyszehradzkiego w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Celem funduszu jest rozwój idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej:
-
27.05 – 10.10.2021Zimna rewolucjaSpołeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959
Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących w ówczesnym okresie przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta