Gapienie się – obsesyjne patrzenie na biedę i niepełnosprawność
Wykład prof Lennarda J. Davisa
Zachęta / sala kinowa (wejście główne)
wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie od godz. 17.30
Wydarzenie w języku angielskim tłumaczone na język polski i polski język migowy
Co się dzieje, gdy ludzie się gapią? Obsesyjne patrzenie się może mieć swoje zalety i wady. Natrętne przyglądanie się może być podstawą analizy albo bronią używaną przeciwko rozmaitym ludziom — od osób niepełnosprawnych, poprzez biednych, po prześladowanych ze względu na seksualność. Podczas rozmowy skupimy się na przykuwaniu wzroku zarówno w sztuce, jak i w życiu.
Prof. Lennard J. Davis pracuje na Wydziale Języka Angielskiego, Wydziale Niepełnosprawności i Rozwoju Człowieka, a także na Wydziale Edukacji Medycznej Uniwersytetu w Illinois. Jest autorem lub redaktorem ponad 20 książek w tym jednej z pierwszych książek teoretycznych poświęconych niepełnosprawności Enforcing Normalcy (Ustanawianie niepełnosprawności) zaliczanej dziś do klasyki studiów nad niepełnosprawnością. Laureat National Book Critics Circle Award i Nagrody Pulitzera. Stypendysta Fundacji Pamięci Johna Simona Guggenheima. Jego obecne zainteresowania obejmują zagadnienia związane z niepełnosprawnością, teorią literatury i kultury, genetyką, rasą, tożsamością i kwestiami biokulturowymi.
Wydarzenie w ramach GAP SIĘ! — drugiego sezonu Centrum Sztuki Włączającej realizowanego przez Teatr 21 w ramach Domu Tymczasowego Teatru 21 w Zachęcie.
-
19.10.2019 – 19.01.2020Zmiana ustawieniaPolska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku
Przeglądowa wystawa poświęconą scenografii teatralnej według autoskiej wizji Roberta Rumasa — cenionego artysty wizualnego i scenografa. Kurator wraz z zespołem współpracowników prowadzi widzów przez 100 lat historii, budując narrację wystawy w oparciu o układ problemowo-tematyczny oraz tworząc odniesienia kontekstualne do wcześniejszych i późniejszych zjawisk.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Dziękujemy za rejestrację!
Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link z potwierdzeniem rejestracji.
Kliknij w podany wewnątrz link żeby w pełni aktywować konto.
Rejestrując się w serwisie możesz dodawać ważne dla Ciebie wydarzenia i wystawy do swoich ulubionych. Do ulubionych możesz również dodać obiekty z kolekcji, oraz mediateki i publikacji, które udostępniamy na otwartej licencji Creative Comons. Dzięki temu możesz pobierać publikacje, książki, filmy i wiele innych.
Za chwilę nastąpi przekierowanie na stronę główną