Drugi piątek
Sandra w trawie

plac Małachowskiego (przed Zachętą)
wstęp wolny

od godz. 16:00:

  • Maja Janczar, Drzewa, instalacja

    „Rozpoczął się czas naprawiania szkód wyrządzonych naturze przez człowieka. Chciałabym na przykładzie obecności drzew w przestrzeni miejskiej zastanowić się nad tym w jaki sposób naprawiamy swoje błędy. Czy nie robimy tego za szybko? Czy potrzebujemy w tym pomocy? Czy towarzyszy temu wystarczający namysł? Czy nasze błędy może za nas naprawić ktoś inny? Przy wsparciu instytucji wprowadzam do przestrzeni miejskiej pięć nowych drzew, będę się nimi opiekować do momentu zasadzenia w nowym miejscu.”
     
  • Kinga Dobosz i Tomek Paszkowicz, Domki dla owadów, obiekty

    „Domki dla owadów są zaprojektowane tak, aby były bezpiecznym schronieniem dla pszczół miodnych, murarek, trzmieli i innych. Dlaczego? W naturalnych warunkach, niezachwianych przez ingerencję człowieka, panuje równowaga. Jednak dzisiejsza rzeczywistość jest daleka od równowagi. Antropocentryczny świat coraz szybciej płonie. Naszym działaniem chcemy zwrócić uwagę na myślenie holistyczne o naszym otoczeniu, z poszanowaniem dla każdego mieszkańca naszej planety. Od godz. 16 można przyjść na plac żeby porozmawiać o owadach i budowaniu dla nich domków.”
     
  • Adam Kozicki, Na co ptakom dywany?, działanie

    „Projekt zrodził się z refleksji nad innymi realizacjami, które łączyły przestrzeń Zachęty z zielenią Placu Małachowskiego. W swojej pracy łączę fragmenty znalezionych dywanów w patchwork, którym pokryję asfalt przed wejściem do galerii. Miękkość trawnika kojarzoną z przyjemnością w przestrzeni publicznej, łączę z miękkością prywatnego dywanu. Udomawiając dywanem asfalt przed Zachętą pozostawiam w nim otwory – chcąc uszanować zwyczaje lokalnych ptaków, które korzystają z kałuż jako poidełek i kąpielisk.
     
  • Grupa Obiektowa, działania rzeźbiarskie

    Kamila Falęcka, Marcelina Gorczyńska i Piotr Kowalski, Pola Gadowska, Piotr Mlącki, Kamila Walendykiewicz,

    „Grupa obiektowa ma na celu budowanie obiektów, które będą zarazem użytkowe i bezużyteczne. Budujemy z tego, co znaleźliśmy i zdajemy się na los. Z tygodnia na tydzień obiektów przybywa. Dobudowujemy rzeczy, które mogą się przydać i liczymy na to, że w ostatni piątek zaprezentujemy zestaw przedmiotów, które będą wypadkową naszych potrzeb lub ich braku.”

godz. 20:48: Anna Bielawska, Antywaisting Live Act Error Bistro, performans

„Serdecznie zapraszam na Antywaisting Live Act produkcji Error Bistro. Error Bistro korzystając ze swojej wysokiej tolerancji na wstręt wykąpie się w śmietniku i wyłowi z niego to co znalazło się tam bez powodu, by przepisać to na wartości estetyczne. Nurkowanie w śmietniku jest glamour. Zapamiętaliśmy z Oliviera Twista, że na śmietnik jest się skazanym i śmietnikiem można być ukaranym za złe pochodzenie. Kompozycja spożywcza w śmietniku to nieuświadomiona pomyłka, fuzja witamin i wartości odżywczych, przymusowe zapomnienie niewygodnych i skazanych datą ważności na śmierć produktów spożywczych, które przez swoje etykietki stały się bardziej produktami niż spożywczymi. Wyobrażona niezdatność wynika z tego, że produkt dotknął zaczarowanej przestrzeni złego, ciemnego kontenera. Niezdatność do spożycia nie istnieje.

Zapraszam na performans gotowania eleganckich kompozycji smakowych z tego co akurat tego dnia Error Bistro znajdzie w kontenerze.”

Gotowaniu towarzyszyć będzie set DJski Michała Nowakowaskiego
Uwaga! Powstałe dania nie będą przeznaczone do spożycia.

godz. 21:30 Franek Drażba, Pies-kosmita, wykład naukowy (30 min)

„Psy i kosmici, czy istnieje pomiędzy nimi tajemniczy związek? Czy jest możliwe, że psy to kosmici? Uważam, że tak! Co więcej, mam na to dowody! Wystarczy tylko spojrzeć na zachowanie psów w przestrzeni Placu Małachowskiego. Linie po których się poruszają, podejrzane kręgi, które wykopują w trawie i wiele innych to chyba dostateczne powody by sądzić, że coś jest na rzeczy. Zaprezentuję i poddam publicznej analizie materiały dokumentujące realne zdarzenia, których byłem świadkiem. Są to informacje, o których dłużej nie można milczeć.”

godz. 22:00 Oktawia Winiarska, Analiza snów, działanie

„To nieprawda, że nic Ci się nie śni. Śni się. Nie pamiętasz. Artykuujesz to za każdym razem, gdy mówisz, ale siebie nie słyszysz. Lapsus! To mówi się samo. Usiądź wygodnie naprzeciwko mnie, opowiedz o swoim śnie lub o niczym-czymkolwiek. Mów, bo słowo ciąży w ciele – wiem coś o tym.”

godz. 24:00 Adam Kozicki, Świeczkowisko, działanie

„W harcerstwie byłem zaledwie przez miesiąc i w ogóle mi się nie podobało, ale spotkania wokół ogniska, podczas których opowiada się straszne i śmieszne historie towarzyszą mi do dziś. Zapraszam do wspólnych opowieści o duchach na Placu Małachowskiego.”

od godz. 20:48 Tarot dla ludzi i artystów. Co piątek u Piotrka Mląckiego

Porada tarocisty dostępna dla każdego/każdej w czasie trwania Sandry w trawie

godz. 4:37 (18.07) Kamila Walendykiewicz, Planeta B, odcinek 2, performans dźwiękowy

link do audio pojawi się na wydarzeniu Sandra w trawie

„często myślę o rzeczach na które nie mamy wpływu. o asteroidzie, która zmierza w kierunku naszej planety, o politykach, którzy maja dostęp do broni jądrowej, o wulkanach, które mogą wybuchnąć. o nieuchronnie zbliżającej się katastrofie ekologicznej. o tym, co będzie po nas, po epoce człowieka. po antropocenie. Czy uda nam się na czas odkryć planetę podobną do ziemi? czy może zbudujemy nową, swoja własną? czy jest możliwe żebyśmy wszyscy przenieśli się do komputera i istnieli tylko cyfrowo? a może staniemy się maszynami, hybrydami człowieka i wszechwiedzącego internetu? wiem, że nikt nie odpowie mi na te pytania, nikt nie jest w stanie przewidzieć tego co się wydarzy. dlatego postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce, skontrolować wszechświat i zbudować swoje własne uniwersum, które nie istnieje i prawdopodobnie nigdy istnieć nie będzie. myślę, że to co będzie w przyszłości jest nie do przewidzenia przede wszystkim dlatego, ze nasz mały biedny ludzki mózg nie byłby w stanie tego pojąć. mogę sobie gdybać, to dobra zabawa.”

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 10.07 – 07.08.2020
    Sandra w trawie

    Przez najbliższe pięć tygodni w każdy piątek po zachodzie słońca plac Małachowskiego stanie się miejscem prezentacji prac studentek i studentów z pracowni gościnnej prowadzonej przez Dominikę Olszowy na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

    plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 18.01 (SOB) 12:30
    Barwne kukiełki i marionetki
    Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 – 28.01.2025
    Historie potencjalne
    Seminarium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 (WT) 19:00
    Bojarska – Ratajczak – Wielgosz: Dyskusja o „Brutalizmie” Achille'a Mbembego
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.01 (CZW) 18:00
    Kryzys humanitarny jako stan permanentny
    Dyskusja
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 01.02 – 02.02.2025
    Potential History Symposium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta