Dekoracje plastyczne z lat 1949–1989 w architekturze Warszawy

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Były ich setki. Zdobiły kina, kawiarnie i sklepy. Szkoły, baseny i pawilony, elewacje budynków użyteczności publicznej i murki na zapleczu wielkich zakładów przemysłowych. Dekoracje plastyczne w architekturze Warszawy – sgraffita, murale, mozaiki i inne. Dziś już nieliczne, zaniedbane, zapomniane. Znakomita większość została bezmyślnie zniszczona w ostatnich dwudziestu latach w imię tzw. postępu i nowoczesności. Te ocalałe, dla większości społeczeństwa anonimowe, pozostają dziś „bezpańskie”, choć mają właścicieli – niestety często zbyt wielu. Stają się zbędnym symbolem estetycznym minionej epoki w świecie szybkiego zysku, gipsowej płyty i chybionych inwestycji. Jak chronić to, co pozostało? Jak dotrzeć do świadomości społeczeństwa, urzędników i najemców lokali użytkowych? Dla kogo dekoracje te mają jeszcze wartość? Jeśli chronić je, to według jakich kryteriów – plastycznych, historycznych czy sentymentalnych?

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć historycy sztuki, urzędnicy Ratusza i artyści w trakcie debaty zatytułowanej Dekoracje plastyczne z lat 1949–1989 w architekturze Warszawy. Dewastacje, zniszczenia, możliwe formy ochrony, która odbędzie się w dniu 28 kwietnia 2011 roku o godzinie 18 w hotelu Gromada „Dom Chłopa” w Warszawie. Zaproszenie do dyskusji przyjęli prof. Marta Leśniakowska (Instytut Sztuki PAN), dr Marek Czapelski (Instytut Historii Sztuki UW), Grzegorz Kapłon i Barbara Potocka (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy) i Hanna Rechowicz (malarka i projektantka). Spotkanie moderował będzie Paweł Giergoń (sztuka.net).

Debata stanowi część programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Obrazy w architekturze, która do 4 maja 2011 prezentowana jest w galerii Projekt Kordegarda. Dzięki życzliwości dyrekcji OST Gromada, debata będzie miała miejsce w salach konferencyjnych hotelu „Dom Chłopa” ozdobionych w 1961 roku kompozycjami ściennymi przez Hannę i Gabriela Rechowiczów. Tym samym zarówno zaproszeni goście, jak i publiczność będą mieli okazję uczestniczyć w dyskusji w otoczeniu autentycznego dzieła sztuki – jednego z nielicznych już dziś starannie zachowanych przykładów monumentalnej plastyki polskiej początku lat 60. XX wieku, jakie znajdują się w Hotelu Gromada „Dom Chłopa”.

Hotel Gromada „Dom Chłopa”
pl. Powstańców Warszawy 2
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 11.03 – 04.05.2011
    Obrazy w architekturze. Hanna i Gabriel Rechowiczowie

    Wystawa prezentuje dorobek kilkudziesięciu lat pracy twórczej warszawskich artystów Hanny i Gabriela Rechowiczów w dziedzinie dekoracji plastycznych budynków użyteczności publicznej i pawilonów wystawowych w Polsce i zagranicą.

    Projekt KordegardaProjekt Kordegarda
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 26.11 (WT) 18:00
    Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm
    Spotkanie z Agnieszką Taborską
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 27.11 (ŚR) 17:30
    Spotkanie sieciujące | Networking meeting | MIGRART.WAW.PL
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 29.11 (PT) 18:00
    Puste miejsce po radości
    Oprowadzanie autorskie Małgorzaty Niedzielko
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • Kalendarz adwentowy
    Warsztaty z cyklu Co robi artyst(k)a? dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.11 (SOB) 12:00
    Upcykling — Naczynie z przymiotnikiem
    Warsztaty dla dorosłych
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 30.11 (SOB) 12:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.12 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 01.12 (ND) 12:30
    Kalendarz adwentowy
    Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta