Czwarty piątek
Sandra w trawie

plac Małachowskiego (przed Zachętą)
wstęp wolny

godz. 20:28  Michał Ciesielski, Tratwy, działanie

„Dywan z traw i innych roślin do wykorzystania w przestrzeni miejskiej - przedłużenie zieleni, mały kawałek przyrody ,dzięki któremu możemy poczuć się jak na łące. Od 24 lipca do 7 sierpnia, w każdy piątek zapraszam na publiczne tkanie z trawy na placu oraz dla chętnych na warsztaty z naciągania osnowy i tworzenia własnych gobelinów z roślin.”

godz. 20:28 Kamila Falęcka, Marcelina Gorczyńska, Michalina Sobieraj, Turnus, wydarzenie

Spotkajmy się na kolejnym Turnusie. Tym razem zapraszamy Was pod Zachętę, gdzie przy pięknych zdjęciach i wakacyjnej muzyce nadrobimy wszystkie te momenty, które nam ostatnio przepadły. Zrezygnowaliśmy ze spotkań, nie zdmuchnęliśmy urodzinowych świeczek, ale znalazłyśmy dzień, w którym możemy te braki uzupełnić. Wznieśmy toast za to, co mogło się wydarzyć i cieszmy się sobą pamiętając o bezpieczeństwie. Najważniejsze jest zdrowie wasze i nasze, więc bawmy się odpowiedzialnie. Wszystko to na świeżym powietrzu.

O relaks dla Waszych uszu i cudowny nastrój zadbają niezastąpione: madikoptah i beniovska.

Na tym Turnusie czekają na Was zdjęcia, których autorami są: Eleonora Rogińska, Michał Maliński, Konrad Gubała, Tomasz Margol, Krzysiek Oleksiak, Aleksandra Szajnecka, Barbara Gryka, Weronika Guenther, Filip Preis, Marysia Słabek, Lena Pierga, Marta Jabłońska, Bartek Płoszajski, Gosia Makocka, Mateusz Janik, Julianna Wińczyk, Piotr Szczęsnowicz, Ania Bielawska, Antonina Chmielewska, Justyna Chrobot, Antonina Łaguna.

godz. 20:28 Julia Krupa, Święty bzie, weź moje bolenie pod swoje zdrowe korzenie, działanie

Zapraszam między chwasty na przygotowania do Matki Boskiej Zielnej, byśmy mogli świętować ze słowiańskimi naparami przez ich magiczny zapach oraz rytualne z nimi obcowanie. Będziemy rozmawiać i wspólnie uczyć się ekofeministycznego zielarstwa.

„Pokrzywy używa się na wypadek zaczarowania mleka. Cedzenie mleka przez pokrzywę zmusza osobę, która zaczarowała mleko, do przyjścia.”

„Babkę przykłada się na rany, ale tylko te zadane sierpem i kosą”

„O kurdybanku krąży opowieść, że ziele ma na końcu korzonek ugryziony, bo ugryzł go cierpiący na ból zęba św. Piotr”

„Wrotycz: należy zjeść dziewięć pałek kwiatostanu, podczas jedzenia rachując je wspak, a resztę rośliny ugotować z mlekiem i wypić”

Źródło cytatów: „Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fischera”, 2016

godz. 22:00 Oktawia Winiarska, Analiza snów, działanie

„To nieprawda, że nic Ci się nie śni. Śni się. Nie pamiętasz. Artykuujesz to za każdym razem, gdy mówisz, ale siebie nie słyszysz. Lapsus! To mówi się samo. Usiądź wygodnie naprzeciwko mnie, opowiedz o swoim śnie lub o niczym-czymkolwiek. Mów, bo słowo ciąży w ciele – wiem coś o tym.”

godz. 4:58 (1.08) Kamila Walendykiewicz, Planeta B, odcinek 4, performans dźwiękowy

link do audio pojawi się na wydarzeniu Sandra w trawie

„często myślę o rzeczach, na które nie mamy wpływu. o asteroidzie, która zmierza w kierunku naszej planety, o politykach, którzy mają dostęp do broni jądrowej, o wulkanach, które mogą wybuchnąć. o nieuchronnie zbliżającej się katastrofie ekologicznej. o tym, co będzie po nas, po epoce człowieka. po antropocenie. Czy uda nam się na czas odkryć planetę podobną do ziemi? czy może zbudujemy nową, swoja własną? czy jest możliwe żebyśmy wszyscy przenieśli się do komputera i istnieli tylko cyfrowo? a może staniemy się maszynami, hybrydami człowieka i wszechwiedzącego internetu? wiem, że nikt nie odpowie mi na te pytania, nikt nie jest w stanie przewidzieć tego co się wydarzy. dlatego postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce, skontrolować wszechświat i zbudować swoje własne uniwersum, które nie istnieje i prawdopodobnie nigdy istnieć nie będzie. myślę, że to co będzie w przyszłości jest nie do przewidzenia przede wszystkim dlatego, ze nasz mały biedny ludzki mózg nie byłby w stanie tego pojąć. mogę sobie gdybać, to dobra zabawa.”

od godz. 16:00 do zachodu słońca:

  • Barbara Dziubasik, Wspólne ukrywanie natrętnych myśli, działanie

    „-W dawnych czasach, jeśli ktoś miał jakiś sekret, którym nie chciał się dzielić, to wiesz co robił?
    - Nie mam pojęcia.
    - Szedł w góry, wybierał drzewo, wycinał w nim dziurę i szeptał sekret do dziury. Następnie zalepiał ją błotem. Zostawiał go tam na zawsze.”
    „In the Mood for Love”, 2000, reż. Wong Kar-Wai

    Plac Małachowskiego stanie się przestrzenią, w której będzie można się uwolnić od natrętnych myśli. Zapraszam na medytację i wyciszenie się przy dźwiękach miasta. Drzewo będzie nam towarzyszyć i pomagać w medytacji. 

    Odbędą się cztery sesje medytacyjne o godzinie 16:00, 17:00, 18:00 i o 19:00.
    Medytację rozpoczynać i kończyć będzie dźwięk dzwonków.
    Czas trwania jednej sesji: 20 min
     
  • Kinga Dobosz i Tomek Paszkowicz, Domki dla owadów, obiekty

    „Domki dla owadów są zaprojektowane tak, aby były bezpiecznym schronieniem dla pszczół miodnych, murarek, trzmieli i innych. Dlaczego? W naturalnych warunkach, niezachwianych przez ingerencję człowieka, panuje równowaga. Jednak dzisiejsza rzeczywistość jest daleka od równowagi. Antropocentryczny świat coraz szybciej płonie. Naszym działaniem chcemy zwrócić uwagę na myślenie holistyczne o naszym otoczeniu, z poszanowaniem dla każdego mieszkańca naszej planety. Od godz. 16 można przyjść na plac żeby porozmawiać o owadach i budowaniu dla nich domków.”
     
  • Adam Kozicki, Na co ptakom dywany?, działanie

    „Projekt zrodził się z refleksji nad innymi realizacjami, które łączyły przestrzeń Zachęty z zielenią Placu Małachowskiego. W swojej pracy łączę fragmenty znalezionych dywanów w patchwork, którym pokryję asfalt przed wejściem do galerii. Miękkość trawnika kojarzoną z przyjemnością w przestrzeni publicznej, łączę z miękkością prywatnego dywanu. Udomawiając dywanem asfalt przed Zachętą pozostawiam w nim otwory – chcąc uszanować zwyczaje lokalnych ptaków, które korzystają z kałuż jako poidełek i kąpielisk.
     
  • Grupa Obiektowa, działania rzeźbiarskie

    Kamila Falęcka, Marcelina Gorczyńska i Piotr Kowalski, Pola Gadowska, Piotr Mlącki, Kamila Walendykiewicz 

    „Grupa obiektowa ma na celu budowanie obiektów, które będą zarazem użytkowe i bezużyteczne. Budujemy z tego, co znaleźliśmy i zdajemy się na los. Z tygodnia na tydzień obiektów przybywa. Dobudowujemy rzeczy, które mogą się przydać i liczymy na to, że w ostatni piątek zaprezentujemy zestaw przedmiotów, które będą wypadkową naszych potrzeb lub ich braku.”

od godz. 20:28 Tarot dla ludzi i artystów. Co piątek u Piotrka Mląckiego

Instalacja stała: Maja Janczar, Drzewa, instalacja

„Rozpoczął się czas naprawiania szkód wyrządzonych naturze przez człowieka. Chciałabym na przykładzie obecności drzew w przestrzeni miejskiej zastanowić się nad tym w jaki sposób naprawiamy swoje błędy. Czy nie robimy tego za szybko? Czy potrzebujemy w tym pomocy? Czy towarzyszy temu wystarczający namysł? Czy nasze błędy może za nas naprawić ktoś inny? Przy wsparciu instytucji wprowadzam do przestrzeni miejskiej pięć nowych drzew, będę się nimi opiekować do momentu zasadzenia w nowym miejscu.”

Program zrealizowany dzięki wsparciu:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 10.07 – 07.08.2020
    Sandra w trawie

    Przez najbliższe pięć tygodni w każdy piątek po zachodzie słońca plac Małachowskiego stanie się miejscem prezentacji prac studentek i studentów z pracowni gościnnej prowadzonej przez Dominikę Olszowy na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

    plac Małachowskiego (przed Zachętą)plac Małachowskiego
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 18.01 (SOB) 12:30
    Barwne kukiełki i marionetki
    Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 – 28.01.2025
    Historie potencjalne
    Seminarium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 (WT) 19:00
    Bojarska – Ratajczak – Wielgosz: Dyskusja o „Brutalizmie” Achille'a Mbembego
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.01 (CZW) 18:00
    Kryzys humanitarny jako stan permanentny
    Dyskusja
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 01.02 – 02.02.2025
    Potential History Symposium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta