Czwartek przed pożarem 5/7.
Spotkanie wokół filmu „Grosse Fatigue” Camille Henrot
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny
W każdy wakacyjny czwartek podczas trwania wystawy Alienacje albo następnym razem pożar zapraszamy na spotkania wokół jednego z prezentowanych na niej filmów. Spotkanie będzie składać się ze wstępu przewodniczki lub przewodnika, wspólnego oglądania filmu oraz rozmowy po seansie.
Camille Henrot, Grosse Fatigue, 2013, 13 min
prowadzenie: Marcin Matuszewski
Film powstał w trakcie pobytu artystki w Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Prezentuje wybór zdjęć zaczerpniętych z bazy tej instytucji i z internetu, pojawiających się szybko i rytmicznie w oknach przeglądarek komputerowych oraz w formie wyskakujących automatycznie okienek. Tematem prowadzonych w internecie poszukiwań były początki świata ukazane poprzez zdjęcia antropologicznych artefaktów, zestawione z obrazami współczesnej kultury tworzącymi przypadkowe znaczenia i relacje. Koncentracja na zasobach wiedzy skatalogowanych w sieci ukazuje ją jako rodzaj nowoczesnej, niedającej się przyswoić encyklopedii o kosmologicznym wymiarze, w której dotarcie do początków uniwersum jest trudne ze względu na nadmiar pojawiających się po drodze informacji. Film powstał we współpracy z poetą Jacobem Brombergiem; jego tekst recytuje muzyk Akwetey Orraca-Tetteh.
Camille Henrot, ur. 1978 w Paryżu, mieszka i pracuje w Paryżu i Nowym Jorku. Tworzy filmy, rzeźby, instalacje. Ukończyła École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs w Paryżu. Laureatka Nam June Paik Award (2014); jej praca Grosse Fatigue otrzymała Srebrnego Lwa na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji (2013).
Kolejne spotkania w tym cyklu:
- 22.08 Czwartek przed pożarem 6/7. Spotkanie wokół filmu Wyzwanie Yuri Ancaraniego
- 28.08 Czwartek przed pożarem 7/7. Spotkanie wokół filmu Ziemia opuszczenia Angeliki Markul
-
13.07 – 29.09.2019Alienacje albo następnym razem pożar
Wystawa składa się z siedmiu filmów wybitnych i uznanych artystów; niektóre prezentowane są po raz pierwszy. Ukazują na różne sposoby kondycję ludzi, ziemi, to, co tracimy i czego pragniemy, skutki różnych odmian alienacji, jakich dzisiaj doświadczamy globalnie. Uświadamiają nam przyczyny wyalienowania, mechanizmy destrukcyjnych ludzkich zachowań, przywołując historyczne i współczesne zdarzenia mające wpływ na stan dzisiejszego świata.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta