Dyskusja towarzysząca wystawie Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj

Co z tą Białorusią?

Tytuł dyskusji odwołuje się do tytułu głośnego programu telewizyjnego o Polsce. Dzieje się to po to, by zasugerować, że jeżeli chcemy zrozumieć dzisiejszą Białoruś, musimy na nią spojrzeć w kontekście stosunków z innymi krajami, a szczególnie właśnie z Polską. Zaproszeni specjaliści z Polski i Białorusi będą zastanawiać się, jaka Białoruś jest dziś. Spróbują odpowiedzieć na tytułowe pytanie przez pryzmat tego, jak Białoruś widziana jest przez innych, a szczególnie przedstawia się jej wizerunek w Polsce.

Wystawa Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj, książka Białoruś: kartofle i dżinsy oraz tekst 170 kilometrów w planie ogólnym dekady w folderze towarzyszącym wystawie będą służyć jak punkt wyjścia do rozważań nad tym, jakim problemem i wyzwaniem jest przedstawienie Białorusi polskim odbiorcom. W czym Polska jest bliska Białorusi, a w jakich aspektach są to kraje sobie dalekie? Czy Białoruś to wyjątek, kraj szczególny, wymagający osobnego podejścia? Czy warto umieścić ją w szczerszym kontekście — na przykład regionu (ciekawą sugestię podsuwa tu tytuł czasopisma „Nowa Europa Wschodnia”)? Jaką rolę odgrywa granica Unii Europejskiej dla Białorusi i dla innych krajów spoza Unii? Jaka jest Białoruś dziś, jak zmienia się w tych burzliwych dniach? Jakie są perspektywy zbliżenia polsko-białoruskiego?

W dyskusji udział wezmą:

Małgorzata Nocuń – zastępczyni redaktora naczelnego pisma „Nowa Europa Wschodnia”, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” i współautorka (razem z Andrzejem Brzezieckim) książki Białoruś: kartofle i dżinsy (Wydawnictwo Znak, Kraków 2007).

Katarzyna Kwiatkowska – ekspertka Fundacji Pułaskiego, członkini redakcji „Res Publiki Nowej”.

Siarhei Liubimau – wykładowca i koordynator „Laboratorium Krytycznej Urbanistyki” w European Humanities University w Wilnie i autor tekstu 170 kilometrów w planie ogólnym dekady w folderze towarzyszącym wystawie.

sala multimedialna
wejście od ul. Burschego
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 24.05 – 21.08.2011
    Otwierając drzwi?
    Sztuka białoruska dzisiaj

    Jednym z założeń wystawy jest umożliwienie Białorusinom spojrzenia na własną sztukę z zewnątrz, bez powszechnie przyjętych tabu. Większość prezentowanych prac nawiązuje w taki czy inny sposób do problemów białoruskiego społeczeństwa, jednak tylko nieliczne odważnie wypunktowują kwestie, o których zazwyczaj „się nie rozmawia”. Projekt ma szansę stworzyć nowe drogi komunikacji dla stosunkowo odosobnionej i nieznanej międzynarodowej publiczności sztuki z Białorusi. Innymi słowy, będziemy mogli mówić o sukcesie, jeśli drzwi uda się choć trochę uchylić.

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 19.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 – 28.01.2025
    Historie potencjalne
    Seminarium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 (WT) 19:00
    Bojarska – Ratajczak – Wielgosz: Dyskusja o „Brutalizmie” Achille'a Mbembego
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.01 (CZW) 18:00
    Kryzys humanitarny jako stan permanentny
    Dyskusja
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 01.02 – 02.02.2025
    Potential History Symposium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta