Ciało wiosny. Laboratorium performatywne
Warsztaty dla osób od 16 roku życia bez względu na stopień sprawności
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, obowiązują zapisy
Warsztaty trzydniowe z tą samą grupą uczestników.
2 sierpnia 2024 (piątek)
godz. 17.00-19.00
3 sierpnia 2024 (sobota)
godz. 10.00-14.00
4 sierpnia 2024 (niedziela)
godz. 10.00-14.00
Zapraszam na laboratorium performatywne przy instalacji wideo Święto wiosny Katarzyny Kozyry – pracy, której nigdy wcześniej nie widziałam na żywo. Kozyra zainspirowała się baletem Igora Strawińskiego w choreografii Wacława Niżyńskiego. Inaczej niż w balecie, w którym występują młode i sprawne fizycznie osoby tańczące, artystka do swojej instalacji zaangażowała osoby w podeszłym wieku, zamieniając atrybuty ich płci. Podczas laboratorium w performatywny sposób odniesiemy się do tej strategii, przyglądając się binarności występujących w niej osób, podziałom na stare i młode, sprawne i niesprawne, ładne i brzydkie, męskie i żeńskie. Odniesiemy się również do przywileju, jakim jest definiowanie naszej tożsamości. Na koniec zdecydujemy, w jaki sposób wyrazić artystycznie wyciągnięte wspólnie wnioski.
Żeby wziąć udział w laboratorium, nie musisz mieć doświadczenia w tańcu ani performansie. Nie musisz też być ekspertką/ekspertem w dziedzinie sztuki. W zupełności wystarczy to, że jesteś osobą ekspercką od siebie samej/samego. Naszą metodą pracy będą praktyki cielesno-ruchowe. Wykorzystamy improwizację ruchową, pracę z głosem i obrazem. Laboratorium zakończymy krótkim pokazem, podczas którego zaprosimy publiczność do wspólnego celebrowania święta wiosny.
prowadzenie: Katarzyna Żeglicka
-
08.06 – 29.09.2024Łzy szczęścia
Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń, w której równie ważną rolę jak prezentowane prace odgrywają aktywność publiczności i program performatywny. Zaproszeni artyści i artystki poprzez swoje działania wchodzą w dialog z wybranymi dziełami i wskazują na możliwość alternatywnego zwiedzania galerii. Program performatywny, podobnie jak choreografia wystawy, uwzględnia różne sposoby funkcjonowania w świecie i wrażliwość publiczności. Zachęca także do cielesnego doświadczania dzieł sztuki.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta