Ceramiczny MDM
Oprowadzanie dr Anny Wiszniewskiej
Marszałkowska 55/73, Warszawa
wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy
19
brak miejsc
prowadzenie: Anna Wiszniewska
liczba miejsc: 25
czas trwania: 2 godz.
miejsce spotkania: ul. Marszałkowska 55/73, Warszawa
Wystawa ceramiki Henryka Luli w Zachęcie stała się dla nas pretekstem do wypraw w głąb miasta i przyjrzenia się obecnym w nim ceramicznym detalom. W dniu finisażu zapraszamy na ostatni już spacer tego typu. Tym razem naszym celem będzie MDM. Podczas niedzielnego oprowadzania przygotowanego przez Annę Wiszniewską przyjrzymy się wspólnie takim realizacjom jak mozaiki w sklepieniach arkad przy placu Konstytucji, ceramiczne ściany w hotelu MDM – w lokalu, w którym obecnie mieści się bistro W Orbicie Słońca – czy zegar na ul. Wilczej.
Oprowadzanie rozpocznie się przed budynkiem przy ul. Marszałkowskiej, w którym kiedyś działał bar mleczny Złota Kurka. Kryje on niezwykłe dekoracje wykonane w pierwszej połowie lat 50. XX wieku – słynne łysogórskie kafle oraz mozaiki z motywami zwierząt wykonane przez zespół prof. Hanny Żuławskiej z Sopotu. Tego samego autorstwa jest także grupa reprezentacyjnych mozaik umieszczonych w podcieniach kamienic przy placu Konstytucji. Seria czterech dekoracji przedstawia robotników podczas wykonywania swoich obowiązków. Każda ze scen rozgrywa się w innej porze roku. Zajrzymy również do lokalu po dawnym Horteksie, gdzie zachowały się monumentalne żyrandole autorstwa Heleny i Lecha Grześkiewiczów, oraz pomieszczenia po dawnym sklepie odzieżowym U Krawców, którego ściany zdobią kompozycje Grześkiewiczów prezentowane na słynnej wystawie ceramików w Zachęcie w 1960 roku.
Anna Wiszniewska — historyczka sztuki i dizajnu, kuratorka i wykładowczyni akademicka, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół artystów i projektantów związanych z Cepelią. Prowadzi badania podstawowe w zakresie historii polskiego dizajnu i sztuki przedmiotu, ze szczególnym uwzględnieniem mody, biżuterii, ceramiki i zabawkarstwa. Swoje zainteresowania naukowo-badawcze realizuje również jako kuratorka wystaw. Otwarta w 2019 roku w Muzeum Warszawy monograficzna wystawa spółdzielni ORNO, której była współkuratorką, podsumowała jej wieloletnie badania nad biżuterią powstałą w spółdzielniach Cepelii.
-
23.02 – 19.05.2024Henryk LulaCeramika. Sztuka materii
Wystawa prezentuje szeroki wybór prac Henryka Luli — artysty, pedagoga i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obejmuje ponad 100 obiektów i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki. Akcentowany w tytule wątek materii koresponduje z ideowym przesłaniem prezentacji, a także teoretycznym namysłem artysty nad jej rolą w sztuce. W ekspozycji wybrzmiewa również kwestia kształtowania się nowoczesnej tradycji ceramicznej w Polsce, wymykającej się kryteriom sztuki użytkowej czy wzornictwa, żywa na polskiej scenie artystycznej począwszy od lat 60. XX wieku.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta