Ciało. Wykład Anny Budzałek
Cykl wykładów „Nowosielski w czterech odsłonach”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, obowiązują zapisy

brak miejsc

Fascynacja nagim, kobiecym ciałem była zauważalna w twórczości Nowosielskiego niemalże od samego początku jego artystycznej aktywności. Już z początkiem lat 50-tych malarz zaczął „badania” plastyczne w obrębie kobiecego aktu. Jego płótna wypełniały w tamtym okresie przede wszystkim sportsmenki – m.in., pływaczki i gimnastyczki– które pokazywał niemal w intymnych sytuacjach. W kolejnych dekadach wizerunki kobiet zaczynały podlegać coraz dalej idącej, geometryzującej deformacji, a co za tym idzie – włączaniu ich ciał w kontekst sztuki sakralnej. Sam artysta często w swoich refleksjach odnosił się do łączenia swojego zachwytu cielesnością z boskim pierwiastkiem. Ciało nie jest tu obiektem estetycznej kontemplacji, lecz staje się niemal geometryczną formą, pozbawioną cielesności, jest uproszczone, zrytmizowane i anonimowe. Artysta, głęboko zanurzony w duchowości, dążył do przedstawienia ciała uświęconego, wyabstrahowanego z ziemskiej rzeczywistości. Tak bliska mu metafizyka — skupiająca się na refleksji dotyczącej istoty naszego ziemskiego bytu i odnosząca się do rozważań na temat tego, co niepoznawalne, tajemnicze i niedostępne dla zmysłów — w tej sekwencji prac objawia się z niezwykłą siłą.

Pośród szerokiego wachlarza tematów, jakie pojawiały się w twórczości Jerzego Nowosielskiego, wystawa w Zachęcie pokazuje cztery główne wątki — abstrakcjępejzażciało oraz ikonę. Tak różne, choć tożsame w swej uproszczonej, zgeometryzowanej formie typy obrazowania zestawione ze sobą stanowią poniekąd definicje twórczości Nowosielskiego. W każdym z tych motywów dostrzec można  mistyczną, pełną symboli wizję solarną oraz intymny świat samego artysty.

Każdy z wątków w swej prostocie i powściągliwości silnie oddziałuje na odbiorcę. Patrząc na prace artysty, widz otrzymuje rzadką dzisiaj możliwość doświadczenia świata, w którym rzeczywistość jest emanacją absolutu.

Cykl wykładów Anny Budzałek i Mirosława Piotra Kruka ma za zadanie odpowiedzieć na stawiane pytania. Poszczególne wątki twórczości Nowosielskiego stanowić będą kolejne odsłony opowieści o wyjątkowym artyście i jego wielowątkowych dziełach.

10.01, (ŚRODA), GODZ. 17:00
ODSŁONA PIERWSZA: ABSTRAKCJA. WYKŁAD ANNY BUDZAŁEK

21.01, (NIEDZIELA), GODZ. 13:00
ODSŁONA DRUGA: IKONA. WYKŁAD MIROSŁAWA PIOTRA KRUKA

24.01, (ŚRODA), GODZ. 17:00
ODSŁONA TRZECIA: PEJZAŻ. WYKŁAD ANNY BUDZAŁEK

31.01, (ŚRODA) GODZ. 17:00
ODSŁONA CZWARTA: CIAŁO. WYKŁAD ANNY BUDZAŁEK


Abstrakcja w twórczości malarza odnosi się przede wszystkim do bytu najwyższego, do transcendencji, której emanację stanowi światło, także światło wiedzy i olśnienie. Ikony przypominają o głębokiej wierze i duchowym aspekcie twórczości. Pejzaże przywodzą na myśl ujęcia filmowe, a ich kompozycja w znacznej mierze opiera się na zestawianiu płaskich i geometrycznych form. Ciało, w twórczości artysty, nie jest obiektem estetycznej kontemplacji. Malarz, dążył do ukazania ciała uświęconego, wyabstrahowanego z ziemskiej rzeczywistości.

Malarstwo Nowosielskiego wymyka się prostej interpretacji, artysta, wymagając od siebie intelektualnego wkładu, tego samego zdaje się oczekiwać od odbiorcy. Jego prace niepokoją, czasami irytują, są przesiąknięte tajemnicą i choć zazwyczaj proste w formie, płaskie i linearne są jak labirynt, który wymaga pójścia w głąb i znalezienia odpowiedniej drogi, by dzieło rozszyfrować i tym samym zrozumieć jego treść.


Anna Budzałek — historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, muzealniczka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, Kustoszka w Dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej. Autorka wielu wystaw o polskiej sztuce powojennej. Jedna z kuratorek Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w. MNK, kuratorka wystawy „Jerzy Nowosielski” w Zachęcie.

Mirosław Piotr Kruk — historyk sztuki, nauczyciel akademicki, bizantynolog, od roku 2000 adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego (obecnie kierujący zakładem na stanowisku profesora), od roku 1996 pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie, od 2010 kustosz dyplomowany — opiekun kolekcji sztuki cerkiewnej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie. Zajmuje się historią sztuki bizantyńskiej i pobizantyńskiej. Jest autorem wielu publikacji dotyczących tematu sztuki sakralnej wschodu. Współautor katalogu wystawy „Jerzy Nowosielski”.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 17.11.2023 – 04.02.2024
    Jerzy Nowosielski

    Wystawa przygotowana z okazji setnej rocznicy urodzin artysty prezentuje cztery wątki z jego twórczości: pejzaż, ciało, abstrakcję i ikonę. Pejzaże komponowane z płaskich, geometrycznych form, malowane z różnych perspektyw, przywodzą na myśl ujęcia filmowe. Drugi temat, ciało, nie jest tu obiektem estetycznej kontemplacji, ale staje się niemal geometryczną formą, jest uproszczone, zrytmizowane i anonimowe — artysta dążył do ukazania ciała uświęconego, wyabstrahowanego z ziemskiej rzeczywistości.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 05.04 (SOB) 13:00
    Dzień Wolnej Sztuki 2025. Co czujesz?
    (godz. 13 i 16)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 06.04 (ND) 12:15
    Oprowadzanie kuratorskie Jolanty Rycerskiej
    Poza scenariuszem. Warsztat formy filmowej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 06.04 (ND) 14:15
    Niedzielne oprowadzanie po aktualnych wystawach
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.04 – 09.04.2025
    Sztuka Edukacji. Uczymy się od was
    Konferencja dla osób edukatorskich
    SzczecinSzczecin
  • 11.04 (PT) 17:00
    Otwarta pracownia: Jak odbić film na papierze?
    Warsztaty z cyjanotypii dla osób 15+
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 12.04 (SOB) 14:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 12.04 (SOB) 16:00
    Знайомимося з Захентою!
    НЕДІЛЬНІ ЕКСКУРСІЇ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
  • 13.04 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzanie po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 13.04 (ND) 15:00
    Oprowadzanie choreograficzne po wystawie „Andrea Fraser. Sztuka musi wisieć”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 17.04 (CZW) 17:00
    Słowo i obraz. Warsztaty z poezji generatywnej
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 25.04 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla osób 60+ po wystawie „POZA SCENARIUSZEM. WARSZTAT FORMY FILMOWEJ”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.04 (WT) 17:00
    Jak poruszyć obraz?
    Warsztaty z animacji poklatkowej
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)