Muzea i trudne historie
Dyskusja towarzysząca wystawie „Kryjówki. Architektura przetrwania”
Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
wstęp wolny
Wystawa Natalii Romik Kryjówki. Architektura przetrwania opowiada o niezwykle trudnym doświadczeniu Żydów, którzy próbowali przetrwać w ukryciu, po tzw. "aryjskiej stronie", podczas II wojny światowej. Biorąc tę konkretną ekspozycję za punkt wyjścia, grono międzynarodowych ekspertów projektu Thinking Through the Museum będzie rozmawiać o tym, w jaki sposób opowiadać o trudnych, traumatycznych i bolesnych historiach w przestrzeniach muzealnych, odwołując się do przykładów z własnej praktyki akademickiej i muzealnej, dotyczącej zarówno muzealnych reprezentacji Zagłady, jak i innych ludobójstw, przemocy kolonialnej czy historii wykluczenia.
W dyskusji udział wezmą: Erica Lehrer (Concordia University, Kanada), Dorota Głowacka (University of King's College, Kanada), Bryce Lease (Royal Central School of Speech and Drama, University of London, Wielka Brytania), Monica Patterson (Carleton University, Kanada), Ciraj Rassool (University of the Western Cape, RPA).
Dyskusja panelowa odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
Wydarzenie organizowane jest przy okazji odbywającego się w Warszawie spotkania projektu Thinking Through the Museum — siedmioletniego przedsięwzięcia badawczego realizowanego przez sieć partnerów, którzy działają w sektorze kultury i dziedzictwa. Spotkanie gromadzi badaczy i badaczki, praktyków i praktyczki, a także studentów i studentki z Australii, Kanady, Holandii, Polski, RPA, Wielkiej Brytanii i USA, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z realizowanych projektów badawczych i kuratorskich oraz omawiają najważniejsze problemy w zakresie ochrony dziedzictwa w kontekście obecnych kryzysów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
-
31.03 – 17.07.2022Natalia RomikKryjówki. Architektura przetrwania
Wystawa Natalii Romik jest artystycznym hołdem dla architektury przetrwania, kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Holokaustu. Wykorzystywali oni dziuple drzew, szafy, miejskie kanały, jaskinie czy puste groby, żeby stworzyć w nich tymczasowe schronienie. W salach wystawowych Zachęty prezentowane są lustrzane odlewy dziewięciu kryjówek z terenów Polski i dzisiejszej Ukrainy.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta